Podzimní balíček Evropského semestru cesta ke zdravím financím a udržitelnému růstu
26. 11. 2024 Evropská komise představila první podzimní balíček evropského semestru po přijetí nového rámce pro správu ekonomických záležitostí. Tento rámec, který vstoupil v platnost v dubnu 2024, zjednodušuje a zprůhledňuje fiskální pravidla a zdůrazňuje odpovědnost členských států. Hlavním cílem je podpora makroekonomické stability, dlouhodobého růstu a fiskální udržitelnosti. Podzimní balíček obsahuje hodnocení střednědobých plánů členských států, návrhy rozpočtových plánů na rok 2025 a doporučení k řešení nadměrných schodků.
Předložený balíček zahajuje první prováděcí cyklus nového rámce pro správu ekonomických záležitostí, který vstoupil v platnost dne 30. dubna 2024 a představuje nejambicióznější a nejkomplexnější reformu pravidel EU pro správu ekonomických záležitostí od doby po hospodářské a finanční krizi. Hlavními cíli nového rámce je posílit udržitelnost dluhu členských států a podporovat udržitelný růst podporující začlenění ve všech členských státech prostřednictvím reforem podporujících růst a prioritních investic. Rámec pomáhá učinit EU konkurenceschopnější a lépe připravenou na budoucí výzvy tím, že podporuje pokrok směrem k zelené, digitální, inkluzivní a odolné ekonomice. Dokumenty zveřejněné v balíčku, jsou důležitým milníkem v implementaci tohoto nového rámce a soudržnou politickou kotvu pro provádění hospodářské a fiskální politiky členských států v nadcházejících letech.
Nový rámec správy ekonomických záležitostí pomůže zajistit účinnou koordinaci hospodářských politik a mnohostranný rozpočtový dohled. Zajišťuje vysoký stupeň soudržnosti politik, přičemž jádrem je jak fiskální udržitelnost, tak udržitelný hospodářský růst. Zajišťuje mnohem užší integraci mezi fiskální strategií členských států a reformami a investicemi potřebnými k podpoře udržitelného růstu podporujícího začlenění v souladu s evropskými prioritami.
Reformy a investice jsou klíčem k tomu, abychom čelili novým i stávajícím výzvám a pomohli zajistit důvěryhodné snížení dluhu. Mezi priority EU patří zajištění zelené a digitální transformace, posílení ekonomické a sociální odolnosti, včetně Evropského pilíře sociálních práv, produktivita a konkurenceschopnost, jakož i posílení bezpečnostní kapacity Evropy. Nový rámec usnadňuje a povzbuzuje členské státy k provádění nezbytných reforem a investic v těchto oblastech.
Jednodušší pravidla zohledňující různé fiskální výzvy¨.
Nový rámec správy ekonomických záležitostí stanoví jednodušší a transparentnější fiskální pravidla. Používá jediný operační ukazatel, konkrétně víceletou dráhu čistých výdajů členského státu, což usnadňuje sledování dodržování předpisů. Rámec rovněž zavádí dohled založený na posouzení rizik přizpůsobený individuální fiskální situaci každého členského státu a umožňuje pozvolnější fiskální korekci, bude-li podpořena konkrétními reformami a investicemi.
Podpora prorůstových reforem a investic
Podle nového rámce všechny členské státy zahrnou reformy a investice do svých střednědobých plánů zaměřených na společné priority EU a výzvy uvedené v doporučeních pro jednotlivé země v rámci evropského semestru. Patří mezi ně ekologická a digitální transformace, sociální a hospodářská odolnost, energetická bezpečnost a budování obranných schopností.
Posouzení střednědobých plánů
Základem nového rámce pro správu ekonomických záležitostí jsou střednědobé plány. Začleněním fiskálních, reformních a investičních cílů do jednotného střednědobého plánu vzniká soudržný a efektivní proces. Komise dokončila své posouzení u 21 z 22 předložených plánů. Dospěla k závěru, že 20 z 21 předložených plánů splňuje požadavky nového rámce a stanoví věrohodnou fiskální cestu k zajištění toho, aby úroveň zadlužení příslušných členských států dosáhla udržitelné sestupné trajektorie. Jedná se o tyto členské státy: Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Chorvatsko, Kypr, Irsko, Řecko, Itálii, Lotyšsko, Lucembursko, Maltu, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. U těchto členských států Komise doporučuje, aby Rada schválila dráhu čistých výdajů obsaženou v těchto plánech.
2025 European Semester: Autumn package - European Commission
V nadcházejících týdnech předloží Komise druhou část podzimního balíčku evropského semestru, včetně roční strategie pro udržitelný růst, doporučení pro eurozónu, zprávy mechanismu varování a návrhu společné zprávy o zaměstnanosti.
Vladimíra Drbalová, poradkyně SP ČR pro mezinárodní organizace a EU
-
kategorie EU infoservis