Změna paradigma evropského sociálního dialogu

Sociální dialog nepotřebuje jen nový kabát, potřebuje změnu myšlení a nové nastavení cílů.

Na 400 zástupců evropského a národního sociálního dialogu se sešlo v Bruselu k dialogu se špičkami institucí Evropské unie, aby zahájili diskusi s lídry evropských institucí o tom, jak definovat nový start sociálního dialogu a úlohu sociálních partnerů v rámci ekonomického řízení a správy a evropského semestru.

Evropský sociální dialog, který se úspěšně rozvíjel dlouhých třicet let, jako by v posledních letech ztrácel dech a dynamiku. Tradice ho ukotvila pevně do evropského sociálního modelu a současně ukolébala do stereotypu. Z procesu se vytratila důvěra.  Nová evropská hospodářská správa, strategie Evropa 2020 a rámec evropského semestru vyžadují nové paradigma sociálního dialogu na všech úrovních, definici cílů a přehodnocení nástrojů.

Na podnět Evropských sociálních partnerů uspořádala Evropská komise dne 5. 3. 2015 konferenci na vysoké úrovni „Nový začátek pro sociální dialog“. Název navozuje souvislosti s agendou „Nového začátku pro Evropu“ předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera. První signál, že to Evropská komise myslí vážně s podporou a znovu nastavením sociálního dialogu, bylo jmenování Valdise  Dombrovskise, místopředsedou Evropské komise pro euro a sociální dialog. Místopředseda Valdis Dombrovskis řekl: „Sociální dialog vnímám jako součást evropské sociální dimenze, klíčový element pro tržně sociální ekonomiku. Krize prohloubila nerovnováhy a změnila způsob vnímání národní politiky a jejich vliv na ostatní členské státy.“

Dlouhodobé volání Evropského parlamentu pro důraznějším zapojení sociálních partnerů do reformních procesů potvrdil i jeho předseda Martin Schulz: „Evropský parlament dlouhodobě volá po lepším zapojení sociálních partnerů do nové ekonomické správy a řízení a evropského semestru. Je třeba zlepšit koordinaci hospodářských politik, chceme-li zlepšit evropskou dimenzi, musíme posílit evropský sociální dialog a musíme zapojovat sociální partnery do evropského řízení a správy hospodářství.“

Za Evropské sociální partnery vystoupili zástupci evropských zaměstnavatelských organizací – BUSINESSEUROPE, UEAPME a CEEP – a zástupci evropské odborové centrály ETUC.

Markus Beyrer, generální ředitel BUSINESSEUROPE zdůraznil: BUSINESSEUROPE již od 90. let podporuje sociální dialog. Nyní je potřeba ho transformovat a posunout ho ke skutečnému partnerství. Zapojení sociálních partnerů je důležité, ale možná jsme se příliš mnoho zaměřili na proceduru než na obsah, na konkrétní problémy. A většina problémů nevznikla z nedostatku sociální dimenze, ale z nedostatku konkurenceschopnosti.“

Po zahajovacím panelu bylo otevřeno 6 panelů, které se zaměřily na efektivnější vedení konzultací v rámci evropského semestru, rozvoj dovedností pro čtvrtou průmyslovou revoluci vedenou technologiemi, posílení kapacit sociálních partnerů, využití potenciálu jednotného digitálního trhu, potřebu investic do růstu a kvalitních pracovních míst, regulaci a předvídání změn pracovních podmínek. Konferenci uzavřel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

pdfTisková zpráva BUSINESSEUROPE: Sociální dialog musí směřovat k partnerství pro reformy (AJ)41.15 KB

Vladimíra Drbalová
Mezinárodní vztahy – Evropské záležitosti

Blízková Marta
/
kategorie Evropský sociální dialog
zpět