Nové žádosti o autonomní celní suspenze a kvóty (červen 2020) - možnost podání námitek

V rámci pravidelných informací o systému pozastavení dovozních cel na komponenty a suroviny určené jako vstup do další výroby (autonomní celní suspenze a kvóty) si Vás dovolujeme informovat, že termín pro podání nových žádostí o pozastavení cel, popř. žádostí o změnu již platných celních suspenzí (začátek platnosti od ledna 2021) je 12. červen 2020


Systém firmám umožňuje snížit vstupní náklady při dovozu surovin a komponentů, které se v EU nevyrábějí (nebo vyrobené množství v EU nepostačuje k pokrytí poptávky). Úspora nákladů českých firem dosahuje díky pozastavení cel přes 1 miliardu korun ročně.

Pokud Vaše firma vyrábí stejný produkt/surovinu/komponent nebo jeho blízký substitut a pozastavením cla by mohlo dojít k ohrožení konkurenceschopnosti Vaší firmy, lze proti nově podané žádosti podat námitku. V takovém případě je potřeba vyplnit formulář pro podání námitky a vyplněný ho ve formátu MS Word zašlete na adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Námitky lze ze stejného důvodu uplatnit taktéž vůči již platným celním suspenzím a kvótám, v tomto případě nejpozději do 12. května 2020.

Přehled platných celních suspenzí a kvót naleznete na webových stránkách MPO, popř. v databázi Evropské komise. Po podání námitky by Vaše firma měla být kontaktována žadatelem za účelem další komunikace a výměny příslušné dokumentace.

Více informací o systému pozastavení cel a veškeré potřebné formuláře naleznete na webu MPO.

S případnými dotazy k předání žádostí se můžete obrátit na Ministerstvo průmyslu a obchodu:
Ing. Tomáš Hurych, tel.: 224 852 975, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Jitka Valentová, tel.: 224 852 062,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


S případnými dotazy k celnímu zařazení, sazbám a celním kvótám se můžete obrátit na Generální ředitelství cel:
Mgr. Jan Ševčík, tel.: 261 332 312,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Eliška Ďomin
/
kategorie Proexportní servis
zpět