Český vývoz byl v roce 2024 opět rekordní
Dnes zveřejněné exportní statistiky pro rok 2024 přinášejí pozitivní zprávu pro českou ekonomiku. Celkový objem českého exportu v minulém roce dosáhl velmi dobrých hodnot, kdy zahraniční obchod se zbožím překročil hranici 4.65 bilionů korun a překonal tak rekordní objem 4.43 bilionů korun z roku 2023. Export tak rostl rychleji než inflace, která v roce 2024 činila 2.4%. Čeští exportéři dosáhli rekordního objemu vyvezeného zboží i přes stagnaci německé ekonomiky, která je naší největší exportní destinací. Naopak, naše exporty do Německa v minulém roce mírně rostly, a navýšily se o 1.6%. Tato skutečnost je z pohledu českých exportérů dobrá zpráva, protože do Německa putuje téměř 30 % našeho exportu.
Český export zůstává silně orientovaný na trhy EU, což znamená, že jakékoli hospodářské nebo politické otřesy v těchto zemích mohou mít přímý dopad na českou ekonomiku. V posledních letech byly učiněny snahy o rozšíření obchodních vztahů mimo tradiční partnery v EU, avšak procentuální poměr exportu mimo EU zůstává relativně stabilní.
Diverzifikace exportu hraje zásadní roli pro zajištění stability a odolnosti ekonomiky vůči vnějším šokům, jako jsou geopolitické konflikty nebo pandemie. Nízká míra diverzifikace exportu může znamenat vyšší zranitelnost vůči ekonomickým a politickým změnám v hlavních exportních destinacích. EU bude muset zintenzivnit spolupráci s obchodními partnery a být velice aktivní v oblasti sjednávání obchodních dohod, které jí mohou pomoci se snižováním závislostí a podporou diverzifikace obchodu.
„Důležitým zájmem, který musí ČR prosazovat nejen v Bruselu, by mělo být vytváření nových obchodních příležitostí pro české firmy skrze zlepšování prostředí mezinárodního obchodu, jehož nástrojem je obchodní politika EU a funkční WTO. Dojednaná dohoda o volném obchodu mezi EU a sdružení Mercosur či nedávno sjednané dohody o volném obchodu s Chile a Mexikem významně přispívají k vytváření nových obchodních příležitostí a k diverzifikaci českého zahraničního obchodu. Řada překážek přetrvává i na Evropském jednotném trhu, proto musí i tato agenda zůstat mezi prioritami ČR. Přes veškerou diverzifikaci bude export na tento trh i v budoucnu zásadní, navíc část produkce bude vždy opouštět EU skrze třetí země.“ říká Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR.
Hlavní exportní trhy v roce 2024
Z našich tradičních TOP10 partnerských zemí – tj. Německo, Slovensko, Polsko, Francie, Itálie, Rakousko, Spojené království, Nizozemsko, Maďarsko a USA – nejvíce vzrostl export do Spojeného království a USA, a to o 22 %, resp. 18.5 %. Naopak největší pokles zaznamenaly exporty do Rakouska a Nizozemska (o 1.1 %, resp. 1.4 %).
Ze seznamu TOP 50 zemí pak nejvíce český export vzrostl do Singapuru (o více než 133 %), do Japonska (o 50 %), Saúdské Arábie (o 34 %) a Spojených arabských emirátů (o 29 %). Nejvíce z TOP50 destinací exporty poklesly do Finska (o 14 %), Lotyšska (o 6.8 %) a do Ruska (o 6.7 %).
Zásadní význam transatlantických vztahů
V letošním roce budou hrát důležitou roli naše obchodní vztahy s USA, které jsou naší 10. nejdůležitější exportní destinací. Nová americká administrativa považuje obchodní deficity za významnou metodu pro hodnocení obchodních vztahů. V případě, že dojde na realizaci některých avizovaných opatření na ochranu amerického trhu (jako např. zavedení dodatečných cel pro veškeré dovozy z EU), mohlo by dojít ke značnému poklesu transatlantického obchodu.
Jednoznačně chceme pokračovat v transatlantických dobrých vztazích. Veškeré rozdíly by měly být řešeny přednostně vzájemným dialogem. Doufáme, že v následujícím období se nové Evropské komisi a nové americké administrativě podaří nalézt trvalá řešení pro stále otevřené obchodní spory USA-EU (státní podpora pro civilní letadla, ocel a hliník).
-
kategorie Proexportní servis