Kosovo uvalilo clo na zboží ze Srbska, Bosny a Hercegoviny

Dovolujeme si Vás oslovit v souvislosti s probíhajícími jednáními o zavedeném stoprocentním clu uvaleném kosovskou vládou na dovážené zboží ze Srbska, Bosny a Hercegoviny. Ačkoliv se ze strany Kosova jedná o politicky motivované rozhodnutí vůči Srbsku i Bosně a Hercegovině, toto opatření by mohlo postihnout i české firmy, které jsou registrovány v Srbsku či v Bosně a Hercegovině, odkud zboží do Kosova dovážejí.

EU opatření kosovské vlády hodnotí jako porušení principů evropského trhu i závazků vyplývajících ze stabilizační a asociační dohody. V souvislosti s celními opatřeními vůči Srbsku a Bosně a Hercegovině uspořádala vedoucí Úřadu EU v Kosovu N. Apostolova setkání HOMs s ministrem průmyslu a obchodu Kosova Endritem Shalou (ES). 

Přestože na jednání byly znovu vyzdviženy priority kosovské vlády (implementace RAsociační a stabilizační dohody mezi EU a Kosovem, realizace domácí reformní agendy (ERA) zaměřené na přípravu členství Kosova v EU, zlepšování podnikatelského prostředí v Kosovu a odstraňování administrativních překážek při zakládání nových firem, budování infrastruktury, podpora přílivu zahraničních investic a posilování administrativní kapacity kosovských institucí), dosavadní výstupy z probíhajících jednání na nejvyšší úrovni však ukazují, že kosovská strana i přes kritiku EU na clech nekompromisně trvá a je pouze ochotna rozšiřovat seznam výjimek pro mezinárodní společnosti registrované v Srbsku nebo Bosně a Hercegovině. Srbská vláda navíc v uplynulých dnech reagovala recipročně.

Z pověření Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Velvyslanectví ČR v Prištině, kteří situaci monitorují s cílem vyjednat co nejlepší podmínky podnikatelského prostředí pro české firmy, vyzýváme zástupce firem, které by mohly být tímto opatřením postiženy, aby nás co nejrychleji kontaktovali. Informace budou nadále předávány zastoupení EU, které bude usilovat o získání výjimky udělené kosovskou vládou, čímž by se aktuální opatření na tyto firmy nevztahovalo.

Velvyslanectví ČR v Prištině poskytlo výčet importovaného zboží, na které se opatření v tuto chvíli vztahuje. Jeho seznam můžete nalézt na tomto odkaze: seznam zboží.

Své podněty prosím zasílejte panu Ing. Jiřímu Dorňákovi, zástupci ředitele odboru zahraničně ekonomických politik I a vedoucímu oddělení zemí EU, ESVO a západního Balkánu na MPO ČR na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Ing. Ireně Tauerové, manažerce Sekce mezinárodních vztahů SP ČR na

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Děkujeme za spolupráci.

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Irena Havířová Tauerová
/
kategorie Informace z teritoria
zpět