Pomoc Indii v boji s pandemií Covid-19

Indie se v těchto dnech nachází v kritické epidemické situaci, čelí největší vlně pandemie co do rozsahu i rychlosti šíření nákazy koronavirem Covid-19. Země se potýká s obrovským náporem pacientů v nemocnicích, které musejí nové případy odmítat, scházejí lůžka, kyslík a další vybavení.

Svaz indického průmyslu (Confederation of Indian Industry CII), se kterým má SP ČR uzavřenou dohodu o spolupráci a dlouhodobě při různých příležitostech s ním spolupracuje, zvláště při organizaci podnikatelských misí do Indie, ale i při nášvětě indických podnikatelských delegací v ČR, se na nás a na české firmy obrátil s prosbou o urgentní pomoc v boji s pandemií. SP ČR již zaslal Svazu indickému průmyslu kontakty na firmy v ČR, které mohou dodat potřebné zdravotnické vybavení, především kyslíkové láhve učené pro zdravotnictví, ale nyní jsme obdželi ještě další prosbu i o finanční pomoc.

Pokud byste se rozhodli finančně pomoci, níže najdete originál zprávy od CII s bankovními údaji, kam lze peníze poslat.

Rozhodnete-li se přispět, budeme rádi, pokud nám o tom dáte vědět včetně výše darované částky či informace o darovaném vybavení na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., abychom mohli partnerský svaz CII i veřejnost informovat.

Děkujeme Vám.

An Appeal :  CII Covid 19 Relief & Response Initiative

As you may be aware, the second wave of Covid-19 is spreading rapidly across India. This is, once again, disrupting lives and livelihoods, with some parts of India under partial lockdown.

Whenever a disaster strikes India, the Confederation of Indian Industry extends all possible support to the affected people.

Last year, CII along with its Member companies and affiliated associations undertook extensive relief operations across India, reaching out to almost 8 million people. The relief efforts continued with a focus on building community resilience and an innovative Tele-ICU project, which is a 24*7 remote ICU patient monitoring system aided by real-time, two-way audio-visuals and smart alerts. Tele-ICUs are currently operational in select tier II and III cities.

CII is in constant touch with various Government agencies and local authorities to assess the situation and initiate relief operations in the areas affected by the second wave of Covid-19.

CII is working towards supporting the healthcare infrastructure by providing and deploying medical equipments including PPE kits, Oxygen concentrators and cylinders, ventilators etc. and also setting up and supporting Covid Centres. We would also be supporting the vulnerable communities affected by the loss of livelihoods due to the pandemic.

Keeping in view the magnitude of the problem, CII expects a long-term engagement with regard to relief work. This would require tremendous support and generosity from all.

I am writing to reach out to you for your support and contribution during this pandemic. CII encourages Corporates/ Registered entities to contribute to CII through the following FCRA designated bank account :

Project : Covid-19 Relief Initiative
Organization Name : Confederation of Indian Industry

Account No : 40084532031

Bank Name : State Bank of India
Branch Name : New Delhi Main Branch
Branch Address : FCRA Cell, 4th Floor, State Bank of India, New Delhi Main Branch, 11 Sansad Marg, New Delhi-110001

SWIFT Code : SBININBB104

In case, you would prefer to contribute in the form of material that can be used during this time then that would also be most welcome. The items that are required on immediate basis are:

  • ISO container to facilitate transport of liquid oxygen to deficient areas.
  • Cylinders for liquid oxygen and oxygen gas.
  • Personal Oxygen concentrators, which can be used at home, reducing the need for hospitalization.
  • The PSA (Pressure Swing Absorption) and VSA (Vacuum Swing Absorption) oxygen concentrators for hospitals.
  • FDA approved Military Oxygen Generators which can support smaller, up to 50 bedded, hospitals.
  • Ventilators
  • Bilevel positive airway pressure (BPAP) machines

CII would be grateful for your generosity at this time.

We would encourage Individuals to contribute in kind or cash through their Organisation/ Registered Entities.

For all contributions in cash/ kind you are requested to write to Mr Umesh Singh Rawat at Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. so that CII can acknowledge your contribution and issue receipt.

=========================
Chandrajit Banerjee
Director General 
Confederation of Indian Industry 
The Mantosh Sondhi Centre 
23, Institutional Area 
Lodi Road, New Delhi 110 003 
Tel: 011-24621874 / 24629994-7
Fax: 011-24633168 

Sabina Tančevová
/
kategorie Informace z teritoria
zpět