Evropské země zavádí mechanismus pro obchod s Íránem

Velká Británie, Francie a Německo se dohodly na fungování finančního mechanismu, který se vyhne americkým sankcím vůči Íránu. Jejich cílem je umožnit společnostem obchodovat s Íránem a zároveň zachovat dohodu o jaderném zbrojení z roku 2015.

Nově založená společnost, která bude fungovat jako prostředník mezi evropskými firmami a Íránem, ponese název Instex ("Instrument in Support of Trade Exchanges"). Zpočátku bude tento platební kanál umožňovat obchodní výměnu pouze humanitárního zboží, na které se nevztahují americké sankce jako např. potraviny, léky a spotřební zboží. Později by se mechanismus měl rozšířit o další položky.

Instex bude sídlit v Paříži a do jeho čela usedne německý bankéř. Ač společnost vznikla z iniciativy tří evropských zemí, 31. ledna získala oficiální záštitu EU. Finanční kanál tedy bude dostupný všem evropským subjektům. Plně fungovat začne až v druhé polovině roku, dokdy by Írán měl založit paralelní organizaci na svém území.

Obchodování s Íránem by za těchto podmínek bylo jednodušší především pro malé a střední podniky, které nemají žádné vazby na USA a které by neohrozilo případné odvetné gesto ze strany americké administrativy. Efektivnost celého programu bude ostatně záležet na tom, jaké stanovisko vůči němu USA zaujmou.

 

Tomáš Hodač
/
kategorie Obchodní politika
zpět