SP ČR podporuje rozvoj bezhotovostních terminálů

Česká republika je jedním ze světových lídrů v užívání bezkontaktních karet, stále ale má prostor výrazněji rozvinout síť bezhotovostních terminálů. Svaz průmyslu a dopravy je proto od začátku součástí Memoranda k podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb, které podepsal společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, kartovými společnostmi Mastercard a VISA, bankovními domy dalšími podnikatelskými asociacemi. Společná předloňská iniciativa státu a soukromého sektoru byla nyní podpisem nového Memoranda prodloužena na další tři roky. Dále tak nabízí firmám platební terminál na zkoušku, aby umožnila platit kartou na více místech. Cílem ČR je dostat se na průměr EU, což v současnosti představuje 32 terminálů, zatímco v Česku je 25 terminálů na tisíc obyvatel.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR má digitalizace a rozšíření bezhotovostního platebního styku nezpochybnitelný význam pro posílení konkurenceschopnosti České republiky. Je tedy jen logické, že se Česko musí přizpůsobit současným trendům a být integrální součástí moderní Evropy. A široká akceptace bezhotovostních plateb k tomu patří.

„Lidé by stále měli mít možnost volby mezi platbou v hotovosti a moderní bezhotovostní platbou. Zpřístupnění bezhotovostních plateb ve větší míře však zvyšuje uživatelský komfort zákazníků a napomáhá vyšší transparentnosti,“ říká generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová.

Iniciativa má za cíl podpořit pořízení platebních terminálů pro karetní finanční transakce pro malé obchodníky a živnostníky. Ti totiž často terminály nedisponují – zejména kvůli vysokým pořizovacím a provozním nákladům, kdy mimo jiné platí, že u nižšího obratu karetních operací se hradí vyšší poplatky. Pomoci s tím má prodloužené memorandum, které podnikatelům umožní bezplatně si terminál zapůjčit na půl roku (bez poplatků za pořízení a bez transakčních poplatků v případě obratu kartou do 50 000 Kč). Pokud jim zařízení nebude vyhovovat, budou ho moct vrátit.

Bližší informace k iniciativě stvrzené memorandem najdete zde.

kategorie Z hospodářské politiky
zpět