Názor k návrhu nové vyhlášky pro VTZ elektrika

Bezpečnost a hygiena práce | rubrika: Aktuálně | strana: 6 | autor: Jaroslav Bek

Dne 8. 10. 2008 se uskutečnilo vypořádání zásadních připomínek k návrhu vyhlášky, ke kterému byli přizváni zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a odborů. Před jednáním obdrželi účastníci text návrhu, který byl oproti návrhu vyhlášky předloženého do vnějšího připomínkového řízení zásadním způsobem zredukován a do kterého byly zapracovány některé připomínky. Oproti původní verzi byla změněna definice zařízení, byly vypuštěny spotřebiče, přenosná a ruční zařízení, elektrické stroje, došlo ke změně zařazení do tříd a skupin, kde zůstala ve třídě I, která podléhá oznámení organizaci státního odborného dozoru (ITI), zařízení pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, zařízení v prostorách pro léčebné účely a ve zdravotnických zařízeních, budovách pro shromažďování více jak 200 osob a zařízení určená na ochranu před účinky atmosférické a statické elektřiny, s výše uvedenými vnějšími vlivy. Pro elektrická zařízení ve zvlášť nebezpečných prostorách má určit projektant, zda má před uvedením do provozu vydat závazné a odborné stanovisko ITI, nebo zda má být provedena "jen" výchozí revize revizním technikem. Ostatní zařízení jsou nyní zařazena do třídy II a zůstávají "v péči" revizních techniků provozovatele, resp. dodavatele.

Přesto, že zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory i odborů nadále trvali a trvají na zásadním zamítavém stanovisku k vydání nové vyhlášky, bylo sděleno, že příprava bude i nadále probíhat, a bylo přistoupeno k připomínkování jednotlivých upravených paragrafů. Tedy k připomínkování - spíše probíhala někdy až bouřlivá diskuse o technických termínech (např. co je myšleno pojmem "instalace", který nemá oporu v souvisejících právních předpisech, co jsou to "spotřebiče" apod.). Přítomní se rozešli s informací MPSV, že náměty z jednání budou zapracovány do návrhu vyhlášky, text upraven, návrh předpisu bude zaslán k oznámení Evropské komisi a členským státům a následně předložen panu ministrovi k vyjádření a ke konečnému rozhodnutí.

Podle mého názoru k vyřešení zásadních problémů nedošlo. Dovolím si proto zopakovat zásadní připomínky a stanoviska Svazu průmyslu a dopravy -v přepracovaném návrhu vyhlášky nebylo zohledněno upozornění na nesoulad s existující právní úpravou EU v oblasti volného pohybu osob a služeb a stávajícími právními předpisy (např. živnostenský zákon, zákon č. 179/2006 Sb., o uznávání odborných kvalifikací, připravovaný zákon o volném pohybu služeb) a bude docházet k diskriminaci českých podnikatelských subjektů.

Z návrhu není jasné, jak se bude řešit situace, kdy bude mít podnikatel živnostenské oprávnění, ale ITI mu nevydá oprávnění k dané činnosti. Také v oblasti technického vybavení pro výkon činnosti nová vyhláška přinese problém - u firem, které budou v ČR poskytovat přeshraniční služby, nebude ITI oprávněno posuzovat technické vybavení, ale u domácích firem ano.

Vzhledem k neurčitému vymezení požadavků na zvláštní odbornou způsobilost dojde při volném pohybu osob k umožnění přístupu na trh práce i cizincům bez dostatečné kvalifikace a tím k diskriminaci českých občanů. Také stávající vyhláška č. 50/1978 Sb. má jiné kvalifikační požadavky než tento návrh a je v rozporu s volným pohybem osob. Není možné se nezmínit i o neurčitém vymezení náležitostí revizních zpráv. Ty jsou uvedeny pouze jako příkladný výčet. V praxi to bude znamenat, že revizní technik nebude moci být za své pochybení správními orgány postižitelný.

Text upravený na základě výsledku jednání není odborné veřejnosti zatím k dispozici. Musím však bohužel konstatovat, že poslední verze návrhu vyhlášky mé pochybnosti o jejím nesouladu s právem EU a věcné nesprávnosti ani v nejmenším nerozptýlila.

kategorie Psali o nás - Monitoring tisku
zpět