Innovation & Aviation Summit 2020

Barokní refektář Dominikánského kláštera svatého Jiljí
Jilská 5, Praha 1
26. únor 2020 08:00 - 17:00

IAA 2020 banner

Setkání profesionálů z oblasti letectví a kosmonautiky si klade za cíl propojit experty, inovátory a profesionály se zkušenostmi z práce pro Bell, SpaceX, Esa, NASA a dalších společností, se zástupci finančního sektoru, investory, partnery akce, zástupci ministerstev, zahraničními hosty, CEO z řad výrobců a majitelů závodů. Akce proběhne v historických prostorách Prague Baroque Refectory v centru Prahy.

Více informací a aktuální program na: www.innovationandaviation.com

Svazu průmyslu a dopravy ČR poskytnul konferenci záštitu.

Na koho se můžete těšit?

V úvodu konference přivítáme na pódiu Steva Matthiase, viceprezidenta společnosti Bell za vojenský obchod a strategii a dále jeho kolegu Scotta Drennana, rovněž viceprezidenta, tentokrát zodpovědného za inovace a aplikace nových technologií právě v americké společnosti Bell. Bell je dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., a je předním průmyslovým výrobcem komerčních a vojenských, pilotovaných i bezpilotních leteckých strojů a průkopník v oblasti otočných rotorových motorů.

Konference také představí dva experimentální zkušební piloty: Damian Hischier má za sebou přes sto třicet prvních letů nejen letadel, ale také, jako jeden z málo pilotů na světě, i pilotovaných dronů m.j. pro společnost Volocopter. O svoji zkušenost s testováním nových letounů, ale i s novinkami z oblasti zaškolování a výběru nových pilotů se podělí bývalý vojenský stíhací pilot Thomas Reinert, dnes zkušební pilot německého výrobce plně akrobatických letadel Grob Aircraft SE.

S celosvětově se zvyšujícím objemem letecké přepravy je důležité přepravit stále více pasažérů efektivněji, rychleji a levněji. V úvodní části konference Vám proto ředitel společnosti Wheeltug PLC Jan Váňa představí revoluční elektrickou technologii pohybu letounu po zemi, která výrazným způsobem změní letectví, jak jej dnes známe.

Za společnost European Space Agency vystoupí obchodní analytička Joana Kamenová, která přiblíží investiční příležitosti a možnosti spolupráce na vesmírných projektech.

ESA Bic nabídne dva projekty: Inteligentní řešení pro provozovatele letecké dopravy pro obchodní účely start-upu Strafos představí Daniel Valeš, ředitel společnosti a společnost Stratosyst, která si klade za cíl nabídnout univerzální platformu, která může zůstat ve stratosféře měsíce – tento projekt představí jeho ředitel Jiří Pavlík.

Letectví se stává ale nejen efektivnějším a rychlejším, díky 3D tisku také chytřejším a ekologičtějším. Nejnovější trendy v oblasti aplikace aditivních technologií a jejich dopadu na ekonomiku, ekologii a údržbu nám v rámci své prezentace přiblíží prezident GE Aviation pro Českou a Slovenskou republiku Milan Šlapák.

Generální ředitel Řízení letového provozu Ing. Jan Klas naváže projektem „Smart Sky“ – tedy dlouhodobým cílem strategie vytvoření podmínek pro bezpečný, dlouhodobý, komplexní a udržitelný rozvoj odvětví dronů v České republice. Koncept navazuje na dlouhodobou tradici klasického letectví a klade si za cíl dále rozvinout existující kompetence takovým způsobem, aby byla Česká republika v mezinárodním měřítku všeobecně vnímána jako leader na poli dronů minimálně na evropské úrovni. Současně se snaží o vytvoření potřebného regulačního provozního rámce až do úrovně autonomního létání dronů, a to i s případnou možností experimentálních letů. Klíčovou konkurenční výhodou, jejíž vytvoření je hlavním cílem této koncepce, bude automatizace létání dronů v České republice.

Rovněž Simona Franková, CEO společnosti NG Aviation, se bude věnovat digitalizaci letišť a představí „Smart Airports Project“, systém unikátního softwaru digitalizace leteckých dat pro letiště, řízení letových provozů, ministerstva dopravy, ministerstva obrany, úřady civilního letectví a další uživatele leteckého provozu.

Dále se představí Tomáš Rousek, vesmírný architekt, jenž se svými projekty vesmírných lodí a základen na jiných planetách, projektem lunárního modulu a hotelu na oběžné dráze zaujal i experty z NASA. Tomáš absolvoval Fakultu architektury na pražské ČVUT a Mezinárodní kosmickou univerzitu ISU ve Štrasburku. Nyní je ředitelem mezinárodní architektonické a designérské společnosti A-ETC a spolupracuje s NASA v Los Angeles a ESA.

Naváže David Pavlík, člen vedení brněnského Kiwi.com od července 2018. Na pozici šéfa informačních technologií (CIO) se věnuje krom IT strategie také vnitřním procesům a zefektivňování chodu společnosti. Podobným činnostem se věnoval také ve Spojených státech v Microsoftu nebo Netflixu. Jeho působištěm před nástupem do Kiwi.com byl SpaceX.

Telemostem virtuálně nakoukneme do vesmíru a do vesmírné laboratoře NASA s Tomem Norheimem, který nás seznámí s novinkami z vesmírného výzkumu.

Zpět