V Liberty Ostrava vyrobili trubky pro jedno z největších ropných polí na světě

Liberty Ostrava na konci března dokončila významnou zakázku na výrobu 11 kilometrů ocelových bezešvých trubek, které jsou určeny pro ropné pole West Qurna na jihu Iráku. To patří k největším ropným nalezištím na světě. Trubky jsou vyrobeny z vysokojakostní oceli s vysokou odolností.

„Projekty pro společnosti zabývající se těžbou ropy patří mezi ty nejnáročnější jak z pohledu technického provedení, tak i průběhem celkové realizace. To, že jsme zakázku úspěšně dokončili, je důkazem kvality našich produktů a služeb,“ říká Martin Klosko, ředitel závodu rourovny v Liberty Ostrava.

Naftové trubky musí oproti jiným druhům produktů splňovat ty nejpřísnější parametry a podstoupit řadu testů, které mimo jiné potvrdí, že použitý materiál k jejich výrobě obstojí například i v kyselém prostředí bohatém na sirovodík. Bezešvé trubky vyrobené pro ropné pole v Iráku jsou z vakuované oceli a jsou opatřeny izolací do 80°C.20140714 ZER rourovna 113
„Kvalitu vyráběných trubek jsme museli potvrdit řadou zkoušek, které byly pro získání zakázky klíčové. Zkoušky probíhaly dokonce za účasti dvou přejímacích společností nominovaných ze strany konečného uživatele,“ dodává Libor Kubíček, specialista na testování trubek v Liberty Ostrava.

Ropné pole West Qurna (Phase II) s obsahem až 14 miliard barelů ropy se rozkládají na ploše o velikosti 340 km2 a spadají pod státní podnik Iraq National Oil Company, který se zabývá těžbou ropy na jihu Iráku ve spolupráci s nadnárodní společností Lukoil.

kategorie Z členské základny
zpět