Svaz průmyslu bere podnikatele na unikátní misi do Portugalska

I ve chvíli, kdy se Česká republika potýká s druhou vlnou epidemie koronaviru, vezme Svaz průmyslu a dopravy zástupce firem na hybridní podnikatelskou misi do Portugalska. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák doprovodí na Pyrenejský poloostrov ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. K nim se on-line připojí české a portugalské firmy na podnikatelském fóru v Lisabonu, které se uskuteční v pátek 13. listopadu. Svaz průmyslu a dopravy ho zástupcům firem umožní sledovat přímo na svém webu.

Nekončící koronavirová krize tvrdě dopadá i na české exportéry. Zhoršující se epidemiologická situace v celé Evropě a zpřísněná vládní nařízení v řadě zemí brání exportérům navazovat kontakty s obchodními partnery. I proto se Svaz průmyslu a dopravy rozhodl exportním firmám pomoct a uspořádá pro ně unikátní podnikatelskou misi.

„Jsme superexportní zemí a aktuální koronavirová krize je u českých vývozců citelně znát. I v této složité době, kdy se potýkáme s druhou vlnou epidemie, proto podnikatelům umožníme jednat s portugalskými partnery. Mise bude unikátní v tom, že bude z části prezenční a z části on-line. Přímo do Lisabonu bych měl kvůli přísným opatřením vyrazit jen já s panem ministrem zahraničí Petříčkem. Podnikatelé se k nám připojí virtuálně,“ říká k netradičnímu formátu mise Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

FIRMÁM CHYBÍ ZAHRANIČNÍ KONTAKTY

Svaz připravuje tuto neobvyklou verzi podnikatelské mise ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Lisabonu a portugalskými partnery. „Je to výborný krok, jak v této nelehké době firmám alespoň částečně nahradit chybějící obchodní kontakty v zahraničí, i když zatím jen touto hybridní formou. Děkuji všem našim partnerům a samozřejmě ministrovi zahraničních věcí, že naši myšlenku podpořili,“ doplňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„S Portugalskem náš export v posledních letech přesáhl miliardu eur, bohužel zasáhla pandemie a aktuálně to vypadá na propad asi o pětinu. Nebylo jednoduché podnikatelskou misi v této době uspořádat, ale je velmi důležité, že se to povedlo, i když v omezeném formátu. Na MZV se snažíme exportérům vycházet vstříc, nově jsme zavedli například pomoc s organizací obchodních cest. Vzhledem k restrikcím jednotlivých států se snažíme i s těmito důležitými obchodními kontakty pomáhat,“ komentuje připravovanou podnikatelskou misi Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR.

V červnovém průzkumu Svazu průmyslu a dopravy tři čtvrtiny exportérů uvedly, že kvůli pandemii Covid-19 zaznamenaly výpadek zahraničních zakázek. Přestože se český zahraniční obchod od té doby začal postupně zvedat, tak jeho další růst může výrazně přibrzdit podzimní vlna epidemie a s ní související restrikce. „Pro podnikatele je klíčové, aby nepřišli o stávající zákazníky v zahraničí a získávali dál pokud možno i nové kontakty. Na jednu stranu mě mrzí, že s námi zástupci firem nemůžou do Portugalska vyrazit osobně, ale věřím, že jim i tato forma setkání pomůže,“ dodává prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Hybridní podobu podnikatelské mise Svaz zvolil s ohledem na současná epidemiologická omezení v Portugalsku. V praxi to znamená, že podnikatelské fórum v Lisabonu za účasti ministra zahraničí Tomáše Petříčka, prezidenta Svazu průmyslu Jaroslava Hanáka a jejich portugalských protějšků bude živě streamováno přihlášeným účastníkům jak na české, tak na portugalské straně.

Svaz průmyslu a dopravy tento přenos nabídne firmám přímo na svém webu. Přihlášené české firmy pak dostanou kontakty na portugalské podnikatele, a to dle specifikace, kterou uvedly při registraci. Svou virtuální účast na misi už potvrdily firmy z letectví a vesmírného průmyslu, vodohospodářství a odpadového hospodářství, potravinářského průmyslu a služeb.

OBCHOD S PORTUGALSKEM AŽ DO LETOŠKA ROSTL

Pro české podnikatele jsou v Portugalsku obchodní příležitosti například v leteckém a kosmickém průmyslu, energetice, nábytkářském průmyslu, obranném průmyslu, chemickém průmyslu, stavebnictví, strojírenství, textilním a obuvním průmyslu. „Perspektivními obory jsou ale i vodohospodářství a odpadové hospodářství, zemědělství a potravinářství, zpracovatelský průmysl či železniční a kolejová doprava. V době pandemie Covid-19 nabývá na významu i spolupráce ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Portugalskem v posledních letech trvale rostla. V loňském roce vyvezli čeští exportéři do Portugalska zboží a služby v přepočtu za více než 17 miliard korun, přičemž nejčastěji do Portugalska vyvážejí firmy podnikající v automobilovém průmyslu a strojírenství. V letošním roce se ale na vzájemném obchodu podepsala koronavirová krize. Jen za prvních osm měsíců roku 2020 se vývoz z České republiky do Portugalska propadl o více než 20 procent.
kategorie Tiskové zprávy
zpět