Závěr Podnikatelského fóra EU-Kanada - organizovaný Svazem průmyslu a dopravy ČR v rámci českého předsednitví

.

Podnikatelské fórum EU- Kanada: Firmy očekávají podpis vzájemné dohody v roce 2010

Evropští i kanadští podnikatelé podporují další liberalizaci vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Kanadou a v této souvislosti požadují podpis dvoustranné ekonomické dohody. Politici by proto podle nich měli dokončit jednání o podpisu této smlouvy v roce 2010. Její důležitost spočívá v tom, že odstranění zejména netarifních překážek a restrikcí by mohlo pro EU navýšit ročně obchod s Kanadou o 18,5 miliard USD a Kanada by dohodu mohla zúročit ročním navýšením obchodu o 13 miliard USD.

Právě dvoustranná dohoda EU-Kanada a její konkrétní naplňování bylo hlavním tématem dnešního Podnikatelského fóra, které organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), společně s CERT (Canada Europe Roundtable for Business), a které proběhlo v Praze u příležitosti konání Summitu Evropská unie – Kanada.

„Evropská unie a Kanada podepsaly dohodu o spolupráci již v roce 1976. Doufáme, že v roce 2010 bude tato dohoda naplněna. Podnikatelská sféra spoléhá na naše politiky, že dotáhnou jednání k podpisu příští rok,“ prohlásil Jaroslav Míl, prezident SP ČR, při diskusi, kterou vedli vrcholní představitelé ČR, EU a Kanady a téměř dvacítka zástupců byznysu a vládních úřadů.

„Dohoda by byla pozitivním signálem pro byznys,“ uvedl při diskusi odstupující premiér Mirek Topolánek s poznámkou, že Kanada je pro ČR sedmým nejvýznamnějším obchodním partnerem mimo země EU.

Právě Česká republika v rámci předsednictví získala od EU mandát k vykročení k této dvoustranné dohodě. Její význam podtrhl i přítomný předseda Evropské komise José Manuel Barroso a komisařka EU pro obchod baronka Catherine Ashton.

Kanadský premiér Stephen Harper při diskusi na Podnikatelském fóru zdůraznil, že jeho země má dobře fungující bankovní systém a příznivý a jednoduchý daňový systém, kde daň z příjmů dosahuje jen 15%. „Čím dříve se dohoda podepíše, tím více se zmírní i dopady globální recese“, poznamenal Stephen Harper. K tomu uvedl ministr mezinárodního obchodu Kanady Stockwell Day, že dohoda přinese pro obě strany i nová pracovní místa.

Z debaty Podnikatelského fóra vyplynulo, že podnikatelská komunita má ve vztazích EU-Kanada vysoká očekávání a chce řešit jak bilaterální, tak i globální záležitosti. „Jde nám zejména o odstranění netarifních překážek obchodu, vytvoření rovnocenného přístupu k veřejným zakázkám či zajištění přístupu k surovinovým zdrojům,“ uvedl Jaroslav Míl, který tímto tlumočil i postoj Konfederace evropského podnikání (BUSINESSEUROPE), jejíž Rady prezidentů je členem.

Právě v otázce rovnocenného přístupu k veřejným zakázkám existuje totiž problém silné autonomie kanadských provincií a zavedených rozdílných pravidel.

Kanadští podnikatelé také zdůraznili, že mají zájem o investice v Evropě, a to v takových oborech jako je energetika či infrastruktura.

 

kategorie Tiskové zprávy
zpět