Úvodní slovo prezidenta SP ČR Jaroslava Hanáka k MSV 2019

Jaroslav Hanák Sněm MSV Brno

Vážení vystavovatelé, členové Svazu průmyslu a dopravy, vážení návštěvníci,

těší mě, že Vás mohu jako prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR opět pozvat na 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, jednoho z nejvýznamnějších evropských veletrhů v oboru strojírenství. Svaz průmyslu jako tradičně i letos nad veletrhem drží záštitu.

Na našem Sněmu, který veletrh zahajuje, firmám připomenu, že pro zajištění budoucí konkurenceschopnosti a prosperity se musí co nejdřív pustit do dlouhodobých investic. Ať už jde o investice do inovací a vývoje nových produktů nebo do digitální transformace, která firmám umožní plně využívat přínosy nových technologií, jako je umělá inteligence či další prvky Průmyslu 4.0.

Těším se ale také, že budu moci všem zaměstnavatelům a podnikatelům poděkovat a vyjádřit obdiv za jejich práci. Jsem přesvědčený, že Česká republika patří do TOP 20 nejvyspělejších zemí světa. Za Svaz průmyslu a dopravy ČR chceme udělat všechno pro to, abychom ji tam pomohli dostat. Na Sněmu zformuluji výzvy i k vládě, jejichž naplnění by nám v tom mělo pomoct. Potenciál pro to máme. V Česku už vyrostly světově úspěšné společnosti, které jsou schopny konkurovat globálním technologickým lídrům. Máme tady firmy, které jsou úspěšné na poli umělé inteligence či robotiky. Je třeba tyto příklady ukazovat, aby všichni pochopili, jak lze rychlé technologické změny využít pro další rozvoj a růst. Ve Svazu průmyslu se o to snažíme.

Loňský rok byl z pohledu průmyslu úspěšný. Průmyslová výroba rostla už pátý rok v řadě. Firmy ovšem narážejí na bariéry dalšího rozvoje. Dlouhodobě nemohou na trhu práce sehnat odpovídající počet lidí s požadovanou kvalifikací. Musí si pomáhat najímáním pracovníků ze zahraničí. Napjatá situace na trhu práce se promítla do rychlého růstu mezd. Na konci loňského roku byla průměrná mzda ve zpracovatelském průmyslu meziročně vyšší o více než 7 procent. To bylo výrazně rychlejší tempo než růst produktivity práce. Zdražovaly se i náklady na energie. Více firmy platily také za materiály a služby.

Opět budeme i oceňovat. Jedné z členských firem předáme na Sněmu cenu za přínos pro odvětví a region. Vyhlásíme i úspěšnou malou a střední firmu. Galerii osobností průmyslu rozšíří na Sněmu další významný člověk z oboru.

Kromě Sněmu Svaz organizuje Fórum průmyslu a vysokých škol nebo Kulatý stůl pro exportéry. Na svém stánku, ve kterém se letos můžete těšit na kavárnu, připravujeme tematické setkání s odborníky. Na náš stánek Vás tak srdečně zvu nejen na tato tematická setkání, ale také na dobrou kávu. Najdete ho v Pavilonu Z pod číslem 9.

Na brněnském výstavišti opět uvidíte špičkové výrobky a technologie řady našich členských firem. Mezi tradiční vystavovatele patří i naše oborová sdružení – Český svaz zaměstnavatelů v energetice, Elektrotechnická asociace, Svaz strojírenské technologie a Svaz sléváren.

Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Gbelec Ondřej
/
kategorie MSV
zpět