Regionální sektorová dohoda v oblasti dopravy či diskuze o zajištění dodávek energie
Zajímavé akce se v Ústeckém kraji konaly v rámci loňského roku i na počátku toho letošního.
V Ústeckém kraji se uskutečnila celá řada aktivit a akcí určených buď přímo podnikatelům, nebo s tematikou, jež pro ně může být zajímavá a přínosná. Patřily mezi ně například „Cena Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost“, diskusní fórum k zajištění dodávek elektrické energie ve Šluknově či uzavření Regionální sektorové dohody Ústeckého kraje v oblasti autodopravy, výchovy a vzdělávání profesionálních řidičů nákladní a autobusové dopravy.
Vítězi Ceny Ústeckého kraje za CSR jsou členské firmy SP ČR
V září loňského roku proběhlo slavnostní vyhlášení 2. ročníku soutěže "Cena Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost“. Vítězové vzešli z celkem 27 subjektů z řad malých a velkých podniků, obcí i dalších organizací veřejného sektoru. Mezi nimi dominovaly členské firmy SP ČR. V kategorii podnikatelský sektor zaměstnavatelé nad 1000 zaměstnanců zvítězila, stejně jako loni, společnost AGC Flat Glass Czech, v kategorii nad 250 zaměstnanců se na prvním místě umístila společnost Mondi Štětí a.s. Speciální cenu poroty za přínos v oblasti spolupráce firemní a vzdělávací sféry obdrželo litvínovské Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum (UniCRE)
Cílem soutěže je ocenit subjekty podnikatelského a veřejného sektoru, které jsou v kraji na poli společenské odpovědnosti organizací aktivní, nad rámec svých zákonných povinností pečují o své zaměstnance, rozvoj území, transparentní obchodní vztahy a životní prostředí. Smyslem je též zvýšit povědomí o tomto konceptu a inspirovat další.
Vyhlašovatelem soutěže je Ústecký kraj společně s Hospodářskou a sociální radou Ústeckého kraje, odborným garantem je Rada kvality České republiky.
Regionální sektorová dohoda pomůže zlepšit přípravu profesionálních řidičů
V červenci 2016 byla slavnostně podepsána Regionální sektorová dohoda (RSD) Ústeckého kraje v oblasti autodopravy, výchovy a vzdělávání profesionálních řidičů nákladní a autobusové dopravy. Spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem dohodu podepsali představitelé strategických a realizačních partnerů dohody. Mezi strategické partnery patří Krajská hospodářská komora, společnost ČESMAD Bohemia, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Úřad práce. Realizačními partnery jsou zejména střední školy a organizace zaměřené na oblast dopravy.
Záměrem Regionální sektorové dohody pro Ústecký kraj je propojit aktéry ovlivňující trh práce a vytvořit tak funkční platformu pro jejich efektivní spolupráci, díky níž bude lépe uspokojována poptávka po kvalifikované pracovní síle v oborech mechanik nákladních aut, autobusů a zemědělských strojů a v oboru řidič nákladní dopravy a řidič autobusové dopravy.
Podnikatelé diskutovali o zajištění dodávek energie ve Šluknově
Téměř dvě desítky zástupců firem působících ve Šluknovském výběžku se počátkem června sešly ve strojírenském podniku TOS VARNSDORF, aby zde diskutovaly o problémech podnikání v regionu. Jednání svolal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Klíčovým tématem bylo vedle nedostatku kvalifikovaných pracovníků zejména zásobování Šluknovského výběžku elektrickou energií a možnosti řešení. Přítomní se shodli v tom, že zásobování podniků pouze jediným 110kV vedením, které bylo vybudováno před 50 lety, je nevyhovující a představuje riziko pro rozšiřování výroby či kalamitní situace. Podpořili proto výstavbu nového propojovacího vedení 110kV na trase Nový Bor – Varnsdorf.
„Naší snahou je zlepšovat podmínky podnikání a pomáhat rozvoji regionů. Zajištění bezpečného a stabilního napájení Šluknovského výběžku elektrickou energií vnímáme jako zásadních věc pro místní podniky,“ uvedla generální ředitelka SP ČR Dagmar Kuchtová k záměru svolání diskuse. Konkrétní příklad zmínil hostitel setkání předseda správní rady TOS VARNSDORF Jan Rýdl, který poukázal na obavy z výpadků elektřiny. „Jeden den výpadku elektřiny znamená ztrátu pěti milionů korun. Zvýšení spolehlivosti dodávek je však pro nás nezbytné i z toho, důvodu, že zvažujeme rozšíření výroby,“ uvedl.
Představitelé místních firem jako je například Benteler ČR, ELITE, HELIX či Metalurgie Rumburk uvedli, že řešení záložními zdroji by pro ně z dlouhodobého hlediska bylo ekonomicky nevýhodné. Zástupce společnosti Teplárna Varnsdorf Miroslav Novotný navíc upozornil, že v jejich případě nejde pouze o finanční ztráty, ale v době výpadku je rovněž ohrožena dodávka tepla do města a například společnosti Velveta. Navíc některé podniky plánují rozšíření výroby a chystá se příchod zahraničních investorů.
Na jednání byl pozván a na dotazy podnikatelů odpovídal člen představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Síťové služby Vladimír Budinský. Poukázal na to, že přenosové možnosti stávajících vedení a zatížení v oblasti dosahuje limitních hodnot a že v případě kalamity nebude možné zajistit podnikům bezpečnou a trvalou dodávku elektrické energie. „Již 20 let se snažíme o nápravu stavu vybudováním nového 110kV vedení,“ uvedl. Zmínil kompromisní řešení výstavby a úpravy původního návrhu výstavby nového vedení, díky němuž by v České republice vzniknul ojedinělý případ vedení elektrické energie, kdy jeho část, v úseku chráněné krajinné oblasti, bude vedena kabelem pod zemí.
„Chceme konsensus a jsme ochotni přijmout racionální argumenty obcí a snažit se jim vyjít vstříc,“ uvedl Vladimír Budinský, který zmínil například možnost zvýšení ochranných valů či designové provedení sloupů elektrického vedení. Podle Ladislava Ráliše, vedoucího odboru Rozvoje sítí společnosti ČEZ Distribuce, jsou připraveny webové stránky, které obsahují základní informace o projektu a o tom, v jakém stádiu se nachází či soubor nejčastějších otázek ze strany podnikatelů a veřejnosti a odpovědí. Více…
Zaměstnávání odsouzených osob jako stabilní pracovní síla
Řada firem v Ústeckém a Karlovarském kraji se potýká s výrazným nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, jejich vysokou fluktuací a meziregionální mobilitou. Jedním z řešení může být zaměstnávání odsouzených osob, které kromě doplnění stabilní pracovní síly má přesah společenský. Pomáhá mimo jiné vězňům znovunabýt pracovní návyky a po opuštění věznice snáze se řadit zpět do společenského života. Zaměstnávání odsouzených osob přináší také řadu výhod zaměstnavatelům.
K tomuto tématu Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR uspořádal loni v květnu workshop ve Věznici Bělušice a následně pak v listopadu ve Věznici Horní Slavkov. Hlavním cílem bylo seznámit potenciální zaměstnavatele s různými možnostmi zaměstnávání vězněných osob a sociálně ekonomické benefity, které tato varianta přináší. O zkušenosti z praxe se podělili zástupci společností, kteří již aktivně této možnosti využívají. Součástí workshopu byla také prohlídka výrobních prostor věznice. Více…
Rozhovor se Z. Pihrtem, vedoucím výroby firmy Ana Aqualine ve Věznici Bělušice u Mostu
Bělorusko představilo investiční příležitosti firmám Ústeckého kraje
S cílem podpořit vzájemnou obchodní výměnu a spolupráci mezi českými a běloruskými podnikateli proběhlo v březnu 2016 v Ústí nad Labem setkání zástupců zaměstnavatelů Ústeckého kraje s delegací Sněmovny reprezentantů Národního shromáždění Běloruské republiky vedenou místopředsedou Viktorem A. Guminskym. Delegaci doprovázel běloruský velvyslanec Valery N. Kurdyukov. Diskutovány byly možnosti rozvoje vzájemné spolupráce, které se týkají podnikatelského prostředí, obchodu a oboustranné podpory investičních příležitostí.
K prvnímu uzavření spolupráce mezi Ústeckým krajem a Běloruskou republikou, konkrétně Mogilevskou oblastí, došlo v loňském roce podpisem Memoranda. Předseda Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje František Jochman utvrdil hosty v naplňování dohody a odkázal na významné investice například ve stavebním průmyslu. Ocenil také bezproblémové plnění závazků běloruských importérů vůči zahraničním firmám.
„K perspektivním odvětvím pro spolupráci mezi naším regionem a Běloruskem patří především strojírenství, energetika, chemický a petrochemický průmysl. Významným členem Svazu průmyslu a dopravy ČR je společnost Unipetrol a.s. a jsem proto ráda, že na toto jednání přijala pozvání její obchodní specialistka pro východní Evropu paní Lenka Staňková“, sdělila regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radka Šplíchalová.
Lenka Staňková ze společnosti Unipetrol přítomné seznámila s plánovanou výstavbou nové jednotky polyetylénu (PE3) v litvínovském závodě: „Jde o investici za přibližně 8,5 mld. Kč, tedy největší investici v historii českého petrochemického průmyslu. Nová jednotka umožní výrobu nejmodernějších typů polyetylénu, po nichž je na evropském trhu velká poptávka. Po dokončení zakázky uvítáme, stanou-li se našimi partnery také firmy z Běloruska.“
Místopředseda SR NS Běloruské republiky Viktor Guminsky informoval o perspektivách přilákání středních a malých podniků do země a zvětšení obchodní výměny mezi Běloruskem a Českou republikou. Předmětem diskuze byla také otázka přístupu na ruský trh skrze sociálně a ekonomicky stabilní běloruské hospodářství. Vzhledem k sankčním omezením místopředseda Guminsky upozornil na možnosti rozvoje českého exportu prostřednictvím zemí Euroasijské ekonomické unie, jejímž členem je právě Běloruská republika. Dále představil unikátní investiční zónu Bělorusko-čínský industriální park „Velký kámen“ a jeho výhody. „Park má vynikající dopravní polohu, nachází se u dálnice spojující Berlín a Moskvu, vzdálenost na letiště hlavního města Minsk je pouhých 25km. Kromě dopravní dostupnosti nabízí zahraničním investorům finanční benefity formou úlevy na daních či osvobození od celních poplatků,“ řekl místopředseda Viktor Guminsky.
Soutěž O zlatou kuklu společnosti SIAD
Loni v březnu proběhl v Mostě již 4. ročník soutěže O zlatou kuklu společnosti SIAD. Zanedlouho nás tedy čeká již 5. Ročník této soutěže určené žákům středních technických učilišť a škol. Loňského ročníku soutěže se zúčastnilo 46 žáků 23 škol z Čech, kteří se utkali ve třech metodách svařování. Organizátorem úspěšné soutěže je Střední škola technická Most, záštitu nad akcí převzal, stejně jako v předchozích ročnících, Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).
Rozhodčí soutěže loni ocenili dobrou teoretickou připravenost žáků i jejich svařovací dovednosti, jejichž úroveň rok od roku roste. Přestože všichni soutěžící byli za svou práci náležitě odměněni, prvenství může být jen jedno, vítěznou zlatou svářečskou kuklu si tak odnesl student pořádající Střední technické školy Most Martin Kocourek, který se stal absolutním vítězem. Že svařování není pouze mužskou disciplínou, prokázala i jediná dívka soutěže Michaela Benešová, která se v celkovém pořadí umístila na osmém místě. Nejlepší školou se již podruhé v řadě stala Střední škola technická Most. Z rukou zástupkyně Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radky Šplíchalové převzal ocenění v podobě diplomu a medaile její ředitel Karel Vokáč.
„Soutěž je ukázkovým příkladem spolupráce výrobní a vzdělávací sféry. Cením si podpory zaměstnavatelů, kteří si jsou významu soutěže vědomi a aktivně přispívají k rozvoji nadaných budoucích svářečů, kterých je na trhu práce nedostatek. Současně účast řady škol v soutěži prokazuje velký zájem žáků o svařování a je také dobrou příležitostí pro studenty k otestování jejich doposud nabytých znalostí a k výměně zkušeností,“ sdělila regionální manažerka SP ČR pro Ústecký a Karlovarský kraj Radka Šplíchalová.
- David Vondrák
- /
-
kategorie Svaz v regionech