Stanovisko k návrhu Programu Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství

Návrh programu z dílny MPO

Pokud má být zachována konkurenceschopnost, je nutné velmi pružně vytvořit příznivé podmínky pro umístění rozdílových strategických investic. Je veřejným zájmem státu vytvářet tomuto typu investic takové podmínky, aby je mohli investoři vnímat jako nezpochybnitelnou příležitost ke zhodnocení jejich kapitálové investice. Historické silné postavení průmyslu v české ekonomice zůstane silným jenom tehdy, budou-li zajištěny podmínky jeho uplatnění v systému globalizovaných výrobních řetězců. V soutěži s okolními státy o umístění významných průmyslových investic Česká republika viditelně zaostává.

Program Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství přispěje k hospodářskému rozvoji a urychlí investice do odvětví, která jsou strategická pro přechod na klimaticky neutrální hospodářství v souladu se Sdělením Komise „Dočasný krizový a transformační rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině“ ve znění ze dne 9. března 2023, kapitola 2.8.

Podpora bude poskytována s cílem motivovat k výrobě příslušných zařízení pro přechod na klimaticky neutrální hospodářství (konkrétně baterií, solárních panelů, větrných turbín, tepelných čerpadel, elektrolyzérů a zařízení pro zachycování a ukládání uhlíku), k výrobě jejich klíčových komponentů a také kritických surovin nezbytných pro výrobu těchto zařízení, ale i pro výrobu jejich klíčových komponentů.

Hlavním cílem Programu je podpořit realizaci nových strategických investic za účelem zavedení nebo rozšíření této výroby na území České republiky, přičemž celková výše takto podpořených investic do roku 2033 je odhadována na nejméně 100 mld. Kč.

Předpokládaná potřeba prostředků státního rozpočtu na uskutečnění Programu je vyčíslena na 24 mld. Kč.

Stanovisko SP ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) souhlasí s tím, že je potřeba daleko více podporovat investice, které jsou příležitostí pro celou ČR, podporují soběstačnost a směřují do klíčových technologií. Svaz průmyslu obecně podporuje investice do oblastí tzv. strategických technologií spojených s bezpečností a trendy v průmyslu, které mohou přinést zvyšování přidané hodnoty a další efekty pro rozvoj české ekonomiky. Takové investice mohou mít synergie s dalšími záměry. Důležité samozřejmě také je, aby stát vytvořil příznivé investiční podmínky pro všechny firmy, tedy aby byl dostatek kvalifikovaných pracovníků, konkurenceschopné ceny energie, rychlé povolovací procesy či funkční podpora výzkumu a vývoje. To by měly být priority pro podporu investic v ČR.

K předloženému programu předkládáme připomínky týkající se například podmínky minimální výše investice či počtu nově vytvořených míst.

Za jedno z významných omezení pokládáme omezení využít tento program na další strategické technologie, jako jsou například polovodiče, bezemisní vozidla, malé jaderné reaktory a další.

Rozumíme, že tímto programem se ČR snaží využít výhod tzv. programu Dočasného krizového a transformačního rámce (DKTR), což podporujeme a program tento rámec maximálně využívá. ČR tak srovnává i podmínky s řadou ostatních zemí EU, které obdobné programy zavedly. Bohužel DKTR má časová a tematická/technologická omezení.

I proto by nad rámec tohoto programu ČR dál měla hledat komplexněji cesty, jak pomoci rozvoji strategických investic v oblasti přechodu směrem ke klimaticky neutrálnímu hospodářství v ČR i mimo úzké taxativní vymezení v DKTR, včetně celkového nastavení investičních podmínek v ČR či připravenosti průmyslových zón.

Celé stanovisko naleznete zde.

kategorie Stanoviska SP ČR
zpět