Aplikovaný výzkum a vývoj pod lupou: co od vlády byznys potřebuje a stále to nevidí?

„Přáli jsme si, abychom mohli dát vládě co nejlepší hodnocení. Proto jsme po celé její vládní období předkládali konkrétní náměty, připomínky a konstruktivně jsme diskutovali. Věřím, že se podaří některá zlepšení ještě realizovat,“ uvedl viceprezident SP ČR Martin Jahn.
Vláda má podle něj v některých oblastech poslední dny, jinde poslední měsíce, aby prokázala skutečný přínos pro aplikovaný výzkum, který má rychlý a přímý dopad na transformaci ekonomiky a zlepšení její výkonnosti.
“Jsme rádi za konstruktivní přístup MPO, které se snaží v rámci svých možností podporovat firemní výzkum. Ať již se jedná o koncepce u strategických technologií, programy v jejich gesci či podporu při jednáních o nástrojích podpory výzkumu,” doplňuje Martin Jahn.
Podpora aplikovaného výzkumu a vývoje: co byznys potřebuje a stále nevidí
Svaz upozornil na klíčové oblasti, ve kterých očekával zásadní posun:
- Vyvážení zastoupení firemního sektoru v Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI)
- Schválení kompromisního návrhu SP ČR ke změně daňových odpočtů na VaV, který snižuje administrativu a zvyšuje atraktivitu, a to bez zavedení omezujících prvků, jako je strop nebo odpočtová skupina.
- Navýšení prostředků na program TREND
- Zvýšení institucionální podpory výzkumným organizacím v gesci MPO.
Navzdory rostoucím investicím firem, které v roce 2023 dosáhly 88 miliard Kč z celkových 140 miliard Kč na VaV v ČR, což je o 22 miliard více než v roce 2020, zůstává veřejná podpora reálně nízká. Ve stálých cenách poklesly veřejné prostředky meziročně o 7 %, podíl na HDP rovněž klesl. V oblasti aplikovaného výzkumu se schválený letošní rozpočet kapitol Ministerstva průmyslu a Technologické agentury ČR po letech krácení sice navýšil, ale dostává se pouze na 93 % úrovně roku 2021, při zohlednění inflace pak dokonce jen na cca 70 %.
Pokud má Česko naplnit Vizi Česko 2029, tedy zařadit se mezi silné inovátory v EU, musí stát ve svém úsilí výrazně přidat. Přes mírný pokrok se zatím ke kategorii „silných inovátorů“ výrazněji neblížíme. Přesto Svaz průmyslu ocenil i pozitivní kroky vlády.
Co se povedlo
- Prodloužení programu TREND
- Zavedení nového programu TWIST
- Poslední novela zákona o daních z příjmů, která rozšiřuje možnosti dokládání u odpočtů na VaV
- Spuštění a realizace programu Technologická inkubace
Priority Svazu průmyslu v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje
- Posílení postavení firemního sektoru v RVVI
- Atraktivnější a předvídatelný systém daňových odpočtů na výzkum a vývoj
- Adekvátní financování klíčových programů podpory
- Úprava Metodiky hodnocení 17+
- Modernizace legislativy