Mise na Ukrajinu objasnily rozsáhlé možnosti investic. Jak je to s financováním?

Ilustrační foto

Během letošního jara se Svaz průmyslu podílel hned na několika podnikatelských misích na Ukrajinu. Vyhlídky firem v souvislosti s obnovou válkou stále ničené země se ukázaly jako rozsáhlé. 

Víme však, jak bude obnova financovaná? Do jakých projektů a obchodních příležitostí mohou české vstupovat? V široké konkurenci je nutné především zorientovat se v potřebách, poptávce a zejména v bezpečnosti vlastních investic.

Reformy na Ukrajině pokračují, stále je však třeba postupovat obezřetně

Celosvětové geopolitické dění potvrzuje, že Ukrajina a její partneři budou muset při obnově země mobilizovat kapitál ze soukromých zdrojů. Přestože změny ukrajinského regulačního a institucionálního prostředí pokročily, z celkového hlediska jsou čistě soukromé investiční projekty poměrně rizikové. Vývoj důvěryhodnosti však směřuje kupředu i proto, že do současných i budoucích investic vstupují významné rozvojově-investiční instituce – EIB , EBRD, rizikové fondy a dokonce i nadace. 

Česká specifika

Český Fond Ukrajina je momentálně jediný funkční nástroj na národní úrovni, kterým může stát přímo podpořit exportní aktivity českých výrobců a tedy i jejich praktické zapojení do obnovy Ukrajiny.

Konsolidace a další rozvoj finančních institucí i veřejné správy na Ukrajině vyžaduje, aby země pokračovala v nastartovaných reformách, zahájených už za přípravy na vstup mezi členské země EU. 

Česká firma, jejíž projekt se na Ukrajinu dostane, může získat pro další vyjednávání s komerčními bankami také zvýhodněnou záruku Národní rozvojové banky (NRB). NRB je jednou z mála evropských bank s přístupem k evropskému programu Ukraine Investment Framework, což může zvýšit záruční možnosti pro české firmy. 

Udržitelnost a projektová rizika

Udržitelnost každého projektu obnovy záleží nejen na místních potřebách a poptávce, ale také na místních partnerech každého z projektů obnovy. Jejich zapojení do projektů je jednou z podmínek financování ze zdrojů EU. Ukrajinské subjekty, na rozdíl od zahraničních investorů, budou mít finanční a institucionální podporu, zejména v rámci regionálních menších projektů na rozvoj podnikatelského prostředí, stejně jako v případech partnerských vstupů do projektů místní obnovy.  To jsou a budou obchodní příležitosti i mimo programy obnovy, tj. české firmy mohou otevřít či pokračovat také v klasických dodavatelsko-odběratelských vztazích.

Změny ve financování rozvoje a studie k rozvoji Ukrajiny

V současnosti již nelze rozvojovou spolupráci, stejně jako samotnou obnovu válkou zničené země, financovat pouze z veřejných prostředků. Tato zahraniční politika se poslední dekádu pomalu mění v celém světě, proto je dnes důležité vycházet při projektové strategii z analýzy celkových podnikatelských a investičních podmínek v místě rozvojové intervence a tomu přizpůsobit vlastní řízení rizik.

Zmapování místních podmínek se ujala OECD již v roce 2023. Nedávno zveřejněná zpráva pod titulem „Mapování ukrajinských finančních trhů a systému řízení veřejné správy pro udržitelnou obnovu“ se věnuje analýzám dosavadních výsledků reforem a nastaveným podmínkám pro ekonomický udržitelný rozvoj, tedy i vyhlídkám na úspěšnost obnovy země. 

OECD prozkoumala 31 politik a aktivit v oblasti budování kapacit. Výsledky přezkumů a závěry bude dále využívat nejen v dalších analýzách rizik, ale také pro odborná doporučení svým členským zemím a v návrzích dalších programů obnovy Ukrajiny. V jednotně strukturovaných kapitolách zprávy jsou aktuální informace jak pro průmyslové, tak i pro kapitálové investory. Analýza a její závěry jsou dlouhodobě platné i proto, že z nich vychází podmínky pro uvedené finanční nástroje Ukraine Facility a její Ukraine Investment Framework. 

Věra Venclíková, poradkyně SP ČR pro zahraniční rozvojovou spolupráci

 

Přečtěte si:

Mapping Ukraine’s Financial Markets and Corporate Governance Framework for a Sustainable Recovery

Nová podpora českých firem na Ukrajině

Ukraine Investment Framework

 

Související články