Krajské tripartity nebyly jen o loučení

Minulý týden proběhly tripartity v Ústeckém a Karlovarském kraji.

I přes nadcházející změny ve vedení krajů nebyla setkání jen o loučení – sociální partneři, včetně Svazu průmyslu a dopravy ČR, projednali důležitá témata z oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a rozvoje regionů.

Karlovarská tripartita se zaměřila především na vývoj zaměstnanosti a vzdělávání. Aktuální míra nezaměstnanosti se drží pod 4 %, což znamená, že ani hlášená hromadná propouštění v řádu desítek zaměstnanců se výrazně neprojeví na trhu práce. „Úřad práce ČR nabízí řadu vzdělávacích a rekvalifikačních kurzů a jeho pobočka v Karlových Varech je připravena dotčeným zaměstnancům pomoci s hledáním nového zaměstnání v okolních firmách,“ uvedla ředitelka odboru zaměstnanosti a EU krajské pobočky Úřadu práce ČR v Karlových Varech Jana Belblová. Vzhledem k neustálé poptávce po kvalifikovaných pracovnících v regionu vzniká ve spolupráci se SUAS GROUP v Chodově technické lyceum AVANTECH. Cílem této školy je vychovávat kvalifikované odborníky v energetice, strojírenství a IT. Lyceum se bude odlišovat moderním přístupem ve výuce, který bude zahrnovat využití umělé inteligence. Škola plánuje otevřít své brány studentům ve školním roce 2026/2027.

Na Předsednictvu Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) byly mimo jiné projednávány aktuální informace k přípravě těžby lithia na Cínovci. „Pravidelně jednáme s dotčenými obcemi a snažíme se maximálně vyhovět jejich požadavkům. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli přesunout umístění zpracovatelského závodu do lokality Prunéřova, která se nachází dál od obytných zón,“ uvedl projektový manažer pro Ústecký kraj skupiny ČEZ Jan Harnych. Členové HSR-ÚK požádali o zapojení do procesu přípravy socio-ekonomických analýz dopadů v kraji.

kategorie Svaz v regionech
zpět