Talent Pool usnadní nábor uchazečů o zaměstnání ze třetích zemí
Rada JHA (pro spravedlnost a justici) schválila 13. 6. 2024 svůj postoj k návrhu EU Rezervoáru talentů. Talent Pool bude vytvořen jako celoevropská online platforma, která spojí profily uchazečů o zaměstnání ze zemí mimo EU s volnými pracovními místy pro nedostatková povolání zaměstnavatelů z EU. Jeho cílem je usnadnit nábor talentů ze třetích zemí, kteří žijí mimo EU, zvýšit konkurenceschopnost trhu práce EU a řešit nedostatek na evropském trhu práce.
Členské státy se v obecném přístupu drží základní orientace návrhu EK a prvotní reakce evropského byznysu je pozitivní.
Cílem postoje Rady je sladit zásady spravedlivého náboru s bezpečným a komplexním systémem migrace a zároveň posílit pozici Evropské unie v celosvětovém závodě o talenty.
Uchazeči o zaměstnání ze třetích zemí budou moci registrovat své profily na platformě Talent Pool a poskytovat informace o svých dovednostech, kvalifikaci, pracovních zkušenostech a jazykových znalostech. Platforma bude také obsahovat volná pracovní místa od zaměstnavatelů v EU (v zúčastněných členských státech).
EU Talent Pool pomůže překonat některé problémy, kterým čelí jak evropští zaměstnavatelé, kteří chtějí nabírat zaměstnance na mezinárodní úrovni, tak uchazeči o zaměstnání ze třetích zemí. Mezi tyto výzvy patří nejistota ohledně přesnosti, kvality a srovnatelnosti kvalifikací a dovedností získaných v zahraničí, potíže s přístupem a porozuměním informacím o náborových procesech a vysoké náklady spojené s těmito postupy.
Vzhledem k tomu, že EU Talent Pool má řešit problém s nedostatkem trhu práce, budou do EU Talent Pool zařazena pouze volná pracovní místa, která odkazují na označená národní nebo celoevropská nedostatková povolání.
Hlavní prvky postoje Rady
V souladu s návrhem Komise zůstane účast v Talent Pool pro členské státy dobrovolná. Rada však rozhodla, že když se členské státy rozhodnou vstoupit do programu, měly by uvést, které subjekty se mohou Talent Pool účastnit – zaměstnavatelé, agentury dočasné práce, soukromé agentury práce nebo zprostředkovatelé trhu práce.
Rada rovněž zavedla postup stažení s jasnými pravidly a řadou záruk k zajištění stability systému. Podle Rady může zúčastněný členský stát kdykoli vystoupit z EU Talent Pool. Své rozhodnutí však musí oznámit Komisi nejpozději 6 měsíců před požadovaným datem ukončení.
Další kroky:
Na základě obecného přístupu, na kterém se členské státy dnes dohodly, bude moci Rada zahájit jednání s Evropským parlamentem s cílem nalézt shodu na konečné legislativě. https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10602-2024-INIT/en/pdf
Jak již bylo zmíněno, členské státy obecně sledují orientaci návrhů Komise. Naše první hodnocení tohoto obecného přístupu je tedy pozitivní. Jak bylo zdůrazněno v mém předchozím e-mailu, z přístupu Rady lze zdůraznit následující body. To zahrnuje aktualizované informace o přístupu „zúčastněného zaměstnavatele“.
Dva z klíčových bodů pro zaměstnavatele
Definice „ zúčastněného zaměstnavatele“ v Talent Pool
Bod 6 zdůvodnění (+ čl. 4 definice) „Zúčastněným zaměstnavatelem je zaměstnavatel, jehož volná pracovní místa zpřístupňuje na IT platformě EU Talent Pool národní kontaktní místo členského státu, kde je zaměstnavatel usazen. Jakmile budou tato volná místa odstraněna z IT platformy EU Talent Pool, zaměstnavatel již nebude považován za zúčastněného zaměstnavatele.
Tato změna by znamenala, že zaměstnavatelé jsou pouze součástí Talent Pool, pokud mají zveřejněné aktivní oznámení o volném pracovním místě. To má zajistit spravedlivé náborové postupy a soulad se stávající legislativou a judikaturou ze strany zúčastněných zaměstnavatelů a dalších zúčastněných subjektů. Kromě toho bude přístup zúčastněných zaměstnavatelů a dalších zúčastněných subjektů do EU Talent Pool pozastaven, odmítnut nebo odebrán v případě porušení příslušných unijních a vnitrostátních právních předpisů a praxe a v důsledku toho okamžitě přestanou být jejich volná pracovní místa viditelné na platformě IT. Dodatečné informace od Komise objasnily, že zaměstnavatelé by měli usnadněný administrativní proces opětovného vstupu do fondu, pokud chtějí zveřejnit další volné pracovní místo. Podobný přístup se používá také u EURES.
Aktualizace seznamů nedostatkových povolání
Bod 25 odůvodnění obsahuje pozměňovací návrh, který poskytuje větší volnost při úpravách a používání seznamu nedostatkových povolání EU ve vztahu k vnitrostátním a regionálním okolnostem takto: „Členské státy mohou rozhodnout, že úpravy seznamu celoevropských nedostatkových povolání musí odpovídat zvláštním potřebám trhu práce na vnitrostátní nebo regionální úrovni. V případě konkrétních potřeb regionálního trhu práce se mohou členské státy rozhodnout, že za filtrování volných pracovních míst, aby odpovídala příslušnému územnímu rozměru, bude národní kontaktní místo EU Talent Pool odpovědné, když jsou zpřístupněna na IT platformě EU Talent Pool.!
Tyto aspekty se odrážejí v pozměněném článku 15 spolu s návrhem, aby národní kontaktní místa mohla podle návrhu Komise informovat sekretariát Talent Pool o navrhovaných změnách v seznamu nedostatkových povolání EU každých 6 měsíců, nikoli jednou ročně. Tyto prvky jsou v zásadě v souladu s flexibilním přístupem k aktualizaci seznamu nedostatkových povolání, který jsme předložili v našem pozičním dokumentu.
Vladimíra Drbalová, poradkyně SP ČR pro mezinárodní organizace a EU
-
kategorie EU infoservis