Podnikatelské svazy žádají odklad směrnice o transparentnosti odměňování a odmítnutí směrnice o právu na odpojení
Tři největší zaměstnavatelské a podnikatelské organizace v Česku požadují dvouletý odklad implementace evropské směrnice o transparentnosti odměňování a odmítnutí návrhu směrnice o právu na odpojení.

V této souvislosti zaslali zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR společný dopis ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi.
Zástupci zaměstnavatelů upozorňují, že aktuální načasování implementace směrnice o transparentnosti odměňování představuje vážné riziko pro stabilitu a konkurenceschopnost českých podniků, zejména malých a středních. Firmy nejsou na nové povinnosti dostatečně připravené, což by vedlo k výraznému nárůstu administrativní zátěže, nákladů i rizika právních sporů.
„Zmíněný požadavek na odložení transpozice této směrnice považujeme za důležitý, i vzhledem k probíhajícím aktivitám na evropské úrovni, kdy z perspektivy simplifikačních procesů prochází v současné době revizí řada legislativních aktů. Zaměstnavatelé v České republice potřebují rovněž delší přechodné období pro adaptaci a metodickou podporu a více času na zavedení vhodných interních opatření,“ říká Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Jedním z předpokladů konkurenceschopné Evropy je pružně fungující trh práce, který odráží potřeby a trendy v tržním hospodářství i ve svobodné společnosti. Unijní orgány i národní vlády členských států by si měly být vědomy, že zásahy státu do soukromoprávních vztahů, obzvláště pokud jsou uplatňovány necitlivě, pod nepřiměřeným časovým tlakem, bez podrobné analýzy ekonomických a sociálních dopadů, mohou způsobovat víc škody než užitku. V poslední době je vidět, že konečně EU i v jiných oblastech přehodnocuje své regulační záměry, ať už z hlediska času nebo obsahu. Jsou to z mého pohledu však zatím jen nesystematické dílčí odklady, které neznamenají skutečnou revizi, kterou legislativa EU potřebuje. Podnikání je motorem ekonomiky, a proto voláme po transparentním systému jeho obrany před neodůvodněným nárůstem veřejnoprávních povinností. Proto navrhujeme nezbytný regulatorní a byrokratický detox, jak na evropské, tak české úrovni. Návrh na odklad implementace evropské směrnice o transparentnosti odměňování (2023/970) a odmítnutí návrhu nové směrnice o právu na odpojení je krokem, který nám může dát čas na nezbytné zamyšlení, kam až v regulaci pracovně právních vztahů chceme zajít,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
„Evropská směrnice má sice legitimní cíl – rovné odměňování –, ale bez dostatečné přípravy, metodické podpory a analytických nástrojů by její urychlené zavedení mohlo způsobit více škody než užitku,“ uvádí se v dopise.
Podnikatelské organizace dále vyjádřily zásadní nesouhlas s návrhem evropské směrnice o právu na odpojení, která má zaměstnancům zaručit právo nebýt kontaktováni mimo pracovní dobu. Podle nich jde o nepřiměřený zásah do flexibility pracovních vztahů, který může negativně dopadnout zejména na odvětví jako IT, výzkum, služby nebo startupy, kde je pružnost klíčová.
„Zavedení takové povinnosti může narušit přirozenou komunikaci mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, zvýšit právní nejistotu a administrativní zátěž. Podobné otázky mají být řešeny na národní úrovni nebo v rámci kolektivního vyjednávání,“ uvádí prezident KZPS ČR Jiří Horecký.
Zástupci podnikatelů vyzývají ministra, aby prosazoval dvouleté odložení implementace směrnice o transparentnosti a současně zaujal odmítavý postoj k návrhu směrnice o právu na odpojení na úrovni Rady ministrů EU.