Vznikající svobodná ekonomická zóna v přístavu Alat v Ázerbájdžánu - příležitost pro české firmy

Po vzoru dubajské svobodné ekonomické zóny Jebel Ali vzniká na březích Kaspického moře analogický projekt, který by se měl stát jedním ze stěžejních bodů programu na podporu růstu neropného sektoru ázerbájdžánského hospodářství.

 

Svobodná obchodní zóna Alat (FTZ Alat), jak se ázerbájdžánský projekt nazývá, se bude nacházet v areálu stejnojmenného přístavu přibližně 80 km jižně od hlavního města Baku a pro své budoucí rezidenty přináší řadu investičních pobídek doprovázených velkorysými garancemi ze strany ázerbájdžánského státu. Pro české firmy se tak otevírá zajímavá alternativa pro vstup na perspektivní středoasijské trhy doprovázená možností částečné lokalizace výroby v Ázerbájdžánu.  

Právní režim svobodné ekonomické zóny v Alatu se bude řídit speciální zákonnou úpravou, jejíž podobu ázerbájdžánský prezident stvrdil svým podpisem dne 4. června 2018. Ázerbájdžán při její přípravě vycházel z dosavadních zkušeností v oblasti spolupráce s nadnárodním těžařskými koncerny, kdy jednotlivé smlouvy na těžbu a průzkum nalezišť ropy a zemního plynu měly charakter de-facto mezinárodních smluv a ázerbájdžánský stát je tak žádným způsobem nemohl jednostranně měnit či upravovat.

Ve stejném duchu je i Zákon o svobodné obchodní zóně v Alatu zákonem ústavním, který oblast FTZ prakticky vyjímá z působnosti ázerbájdžánské legislativy a veškeré obchodní vztahy v jejím rámci budou upraveny prostřednictvím zvláštního souborů zákonných opatření. Případné spory budou rovněž řešeny prostřednictvím nezávislých mezinárodních arbitráží bez účasti místních soudních orgánů.

V oblasti investičních pobídek FTZ Alat svým rezidentům nabídne mimo jiné:  

  • osvobození od platby veškerých daní pro rezidentní firmy a jejich pracovníky;
  • osvobození od platby celních poplatků při dovozu zboží či služeb;
  • garance nepřípustnosti jakéhokoli omezení vlastnických práv na soukromý majetek ze strany ázerbájdžánského státu;
  • neomezený transfer finančních prostředků.

Výhodu představuje i sama poloha Svobodné obchodní zóny, jejíž rezidenti budou moci využít již existujícího napojení na silniční a železniční síť vedoucí na západ přes Gruzii a Turecko do Evropy, na sever do Ruské federace a v perspektivě i na jih do Íránu. Cestu na východ otevírá přístav nově vybudovaný přístav s pravidelnou nákladní dopravou do kazašského Aktau a turkmenského Turkmenbaši. Jejich prostřednictvím se otevírají nové logistické možnosti na celém území Střední Asie a dále do Číny.

V tom ostatně tkví i největší přínos FTZ Alat pro české firmy jimž poskytuje možnost uvést v Ázerbájdžánu i širším regionu nové zboží, jehož doprava by dříve byla příliš komplikovaná a nákladná. Tímto zbožím mohou být rozměrnější výrobky ze dřeva a kovů, stavební materiály či objemné strojírenské celky.

Více informací o projektu si můžete přečíst v přiložených dokumentech:

AFEZ_Chairman_Statement.pdf

AFEZ_Investor_Guide.pdf

AFEZ_Property_Brochure.pdf

V případě potřeby dalších informací se neváhejte obrátit na velvyslanectví České republiky v Baku (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) nebo přímo na jednoho ze specialistů ALAT zóny, pana Ismayila Z. Pashayeva (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

 

kategorie Informace z teritoria
zpět