Evropské a Mercosur asociace žádají dokončení obchodní dohody.
Evropské a Mercosur podnikatelské asociace vyzývají k dokončení dohody o volném obchodu mezi EU a oblastí volného obchodu Mercosur, která sdružuje státy Brazílii, Argentinu, Paraguay, Uruguay a Bolívie (oficiálně přistoupila v červenci 2024) s celkovou populací bezmála 300 milionů obyvatel.
Dne 15. listopadu 2024 bylo vydáno společné prohlášení 78 podnikatelských asociací z EU a Mercosur, ve kterém zastřešující byznysové organizace vyjadřují naléhavou potřebu dokončení a ratifikace dohody o volném obchodu mezi těmito dvěma regiony. Tato dohoda bude mít zásadní význam pro posílení hospodářských vztahů, vytvoření nových pracovních míst a podporu udržitelného růstu na obou stranách Atlantiku.
Hlavní přínosy dohody:
- Zajištění přístupu na nové trhy a diverzifikace dodavatelských řetězců.
- Členové podepsaných asociací společně pokrývají významnou část celkového obchodu se zbožím a službami mezi EU a Mercosurem, který v roce 2022 dosáhl více než 159 miliard eur.
- Význam našeho hospodářského partnerství dále podtrhuje významná úroveň vzájemných investic v našich dvou regionech (přibližně 380 miliard eur).
- Podpora udržitelného rozvoje, včetně ochrany klimatu, zachování lesů a zlepšení sociálních a pracovních podmínek.
- Prohloubení vzájemné spolupráce a partnerství v souvislosti se stále aktivnějším působení Číny v regionu.
Výzvy a příležitosti: V době geopolitických turbulencí a narušení dodavatelských řetězců je klíčové, aby EU a Mercosur prohloubily své obchodní vztahy. Dohoda by pokrývala pětinu světové ekonomiky a měla by ekonomický přínos pro životy přibližně 750 milionů lidí v obou regionech.
Zapojení českých firem: Svaz průmyslu a dopravy ČR, prostřednictvím svého členství v konfederaci evropského podnikání BusinessEurope, dlouhodobě podporuje iniciativy zaměřené na prohloubení obchodních a investičních vztahů mezi EU a Mercosur. Uzavření této konkrétní dohody o volném obchodu je pro nás prioritou. Dokončení dohody by otevřelo nové příležitosti i pro české podniky, zejména v sektorech technologií, zemědělské techniky a zpracovatelského průmyslu.
Dokončení této dohody by také vyslalo pozitivní signál o schopnosti EU a jejích partnerů spolupracovat na řešení globálních výzev. Ratifikace dohody je tedy nejen otázkou ekonomické prosperity, ale i strategické stability a udržitelnosti.
Doplňující informace:
- Studie dopadů dohody o volném obchodu mezi EU a Mercosurem - výhra pro obě strany (studie partnerské konfederace švédských podniků k pozitivním dopadům dohody)
- Společné prohlášení BusinessEurope s Brazilskou národní konfederací průmyslu (CNI)
- Analýza partnerského rakouského svazu IV k přínosům dohody EU - Mercosur
- MPO zveřejnilo studii dopadů Dohody o hospodářském partnerství mezi EU a státy Mercosur na ekonomiku ČR