Stanovisko k návrhu zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (akcelerační zóny)


Návrh MŽP

Hlavním účelem návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) je urychlení využívání energie z obnovitelných zdrojů (OZE), zejména prostřednictvím vymezení oblastí pro urychlení využívání OZE, ve kterých budou záměry pro využití energie z OZE povolovány ve zvláštním (zjednodušeném) procesním režimu.

Principy nové právní úpravy vycházejí z požadavků obsažených ve směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, ve znění směrnice 2023/2413 (směrnice RED III).

Oblasti pro urychlení využívání OZE budou vymezovány na základě kritérií (limitů) vyplývajících ze zákonných požadavků na ochranu jiných veřejných zájmů, než je rozvoj OZE. Tyto limity stanoví nařízení vlády jako prováděcí právní předpis k návrhu zákona.

Orgánem příslušným pro vydání jednotného environmentálního stanoviska pro záměry pro využití OZE v oblastech pro urychlení využívání OZE bude vždy krajský úřad. Pokud bude záměr splňovat podmínky směrnice RED III (mj. záměr nebude podléhat mezistátní EIA a nevyvolá významné nepředvídané nepříznivé vlivy na životní prostředí), pak nebudou tyto záměry podléhat EIA.

Navržený postup přináší zejména následující zjednodušení:Přibude předem známých podmínek a tím se také oproti současnému stavu rozšíří okruh otázek, které byly vyřešeny již ve fázi územního plánování (při vymezení oblasti pro urychlení využívání OZE) a není tedy nutné řešit je na projektové úrovni. Za předpokladu splnění podmínek podle směrnice RED III nebude nutné provést EIA.

Vedle záměrů výroben elektřiny z vybraných druhů OZE (FVE a VTE) budou v oblastech pro urychlení využívání OZE ve stejném procesním režimu povolovány také změny těchto záměrů, jejich připojení k distribuční a přenosové soustavě, stavby nebo zařízení pro ukládání energie o kapacitě přiměřené energii vyráběné v dané lokalitě, další nezbytná technická a dopravní infrastruktura a stavby, zařízení a jiná opatření sloužící k vyloučení nebo zmírnění nepříznivých dopadů těchto záměrů do území.

Pokud jde o povolování záměrů OZE mimo oblasti pro urychlení využívání OZE, návrh zákona transponuje zejména požadavek směrnice RED III, podle kterého se usmrcování nebo vyrušování ptáků a zvláště chráněných druhů nepovažuje za úmyslné, pokud záměr pro využití přijal nezbytná zmírňující opatření. Vedle toho se v případě záměrů OZE mimo oblasti pro urychlení využívání OZE předpokládá také povinnost integrace EIA a jednotného environmentálního stanoviska a povinnost uzavření plánovací smlouvy mezi investorem a obcí.

Stanovisko SP ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) vítá snahy o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie. Zároveň ale upozorňuje, že některé navržené změny naopak zhorší povolovací procesy oproti současnému stavu. Jde např. o povinné plánovací smlouvy mimo zastavěné území, povinný a trvalý monitoring účinnosti podmínek a zmírňujících opatření v plném rozsahu či povinné akustické hodnocení v blízkosti chráněného venkovního prostoru. Žádáme tedy odstranění těchto nových povinností.

SP ČR zároveň navrhuje zavedení jasných pravidel pro urychlení výstavby OZE včetně např. závazných lhůt v územním plánování, zjednodušení EIA, zjednodušené procesní postupy a dílčí úpravy stavebního zákona.

Celé stanovisko naleznete zde.

Jan Šebesta
/
kategorie Stanoviska SP ČR
zpět