Stanovisko k poslanecké novele energetického zákona a zákona o urychlení výstavby (Lex plyn)
Návrh novely zákonů poslanců od Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Róberta Telekyho a Michala Kučery
A) Navrhovaná právní úprava energetického zákona reaguje na situaci na energetickém trhu, která vyžaduje přijmout opatření zajišťující energetickou bezpečnost ČR. Opatření by měla zahrnovat zajištění stability a spolehlivé dodávky energie pro spotřebitele a podniky. Současně však musí být splněny požadavky na udržitelný energetický systém, v souladu s klimatickými závazky, k nimž se ČR zavázala v rámci plnění cílů EU v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
Nejistota ohledně cen elektřiny a emisních povolenek může vést provozovatele elektráren k rychlému uzavírání jejich provozu, což by mohlo ohrozit pokrytí spotřeby elektřiny a provozní nároky elektrizační soustavy. Návrh v této souvislosti zavádí nové povinnosti držitelům licence na výrobu elektřiny při zajištění provozu elektrizační soustavy v období transformace tohoto sektoru.
B) Navrhovaná právní úprava zákona o urychlení výstavby směřuje k urychlení přestavby stávajících uhelných elektráren na plynové. Jde jednak o úpravu definice staveb pro energetickou bezpečnost a některé procesní úpravy v režimu povolování těchto staveb. Upravují se také některá ustanovení zákona ohledně vyvlastnění.
Úprava reaguje na urgentní potřeby společnosti spojené s očekávaným poklesem elektřiny produkované uhelnými elektrárnami. Jakkoli je ústup od uhelné energetiky koncepčně plánován na rok 2033, může nastat podstatně dříve, a to zejména v souvislosti s trendem neustále rostoucí ceny emisních povolenek, která pak spolu s dalšími opatřeními na podporu výroby z obnovitelných zdrojů energie významným způsobem zasahuje do ekonomické rentability výroby energie z uhlí a promítá se rovněž do rentability samotné těžby uhlí. ČR musí být legislativně připravena na případný výpadek elektřiny způsobený odstávkou uhelných elektráren a hrozbu ztráty energetické soběstačnosti v této oblasti odvrátit.
Stanovisko SP ČR
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) doporučuje vládě České republiky k návrhu poslanců přijmout souhlasné stanovisko.
Domníváme se, že návrh zákona může významně urychlit jak přípravu, tak i realizaci a uvádění nových plynových výroben elektrické energie do provozu, což bude s předpokládaným ukončením využívání uhlí zásadní pro energetickou bezpečnost. Zároveň požadujeme, aby vláda České republiky, v návaznosti na úpravu podmínek pro urychlení výstavby strategické infrastruktury, připravila také pravidla pro zavedení kapacitních mechanismů pro zdroje s řiditelným výkonem, které budou stejně zásadní pro energetickou bezpečnost ČR.
Z pohledu SP ČR jsou zásadní zejména předkladatelem navržené úpravy zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, které řeší konkrétní podmínky pro urychlení výstavby plynových výroben elektrické energie s celkovým instalovaným výkonem 100 MW a více.
Vítáme, že se návrh týká staveb potřebných pro připojení plynových výroben elektrické energie nejenom do elektrizační ale i plynárenské soustavy včetně staveb s tímto připojením souvisejících.
Podporujeme např. změnu § 2c odst. 3 a 4 zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury (zákon č. 416/2009 Sb.) a související posílení role Dopravního a energetického stavebního úřadu a řešení rozporů mezi stavebním úřadem a dotčenými orgány či mezi dotčenými orgány navzájem.
Jako účelné vidíme i úpravy § 2d – zkrácení vybraných lhůt, zjednodušení doručování a projednávání, prodloužení platnosti povolení záměru staveb a platnosti Jednotného environmentálního stanoviska, koncentraci řízení a další úpravy. Nutné jsou i související změny v případě veřejného zájmu, vyvlastnění a mezitímního rozhodnutí.
Stanovisko naleznete zde.
-
kategorie Stanoviska SP ČR