Změny na kůži neignorujte. Běžte na prohlídku zdarma do stanu ČPZP

Lidé opět budou mít možnost nechat si zdarma vyšetřit kůži ve stanu České průmyslové zdravotní pojišťovny. Roadshow Spolu proti melanomu odstartuje na Horním náměstí v Opavě v pondělí 15. května. Uskuteční se postupně v 15 městech České republiky, kde odborníci zkontrolují zájemcům pigmentová znaménka ve speciálním stanu. Vždy v době od 10 do 17 hodin. Poslední příležitost k vyšetření bude ve čtvrtek 8. června v Ostravě před obchodním centrem Nová Karolína.

Místa a termíny kampaně Spolu proti melanomu 2023

Opava PO 15. 5. Horní náměstí
Zlín ÚT 16.5. náměstí Míru
Přerov ST 17. 5. Náměstí T.G.Masaryka
Olomouc ČT 18. 5. Dolní náměstí
Ústí nad Labem ÚT 23. 5. Kostelní náměstí
Kladno ST 24. 5. ulice Na Stráni 3340
Plzeň ČT 25. 5. Náměstí Republiky
Znojmo PO 29. 5. Horní náměstí
Jihlava ÚT 30. 5. Masarykovo náměstí
Pardubice ST 31. 5. třída Míru
Hradec Králové ČT 1.6. Masarykovo náměstí
Třinec PO 5. 6. Náměstí Svobody
Havířov ÚT 6. 6. náměstí Republiky
Frýdek-Místek ST 7. 6. náměstí Svobody
Ostrava ČT 8. 6. Před OC Nová Karolína, ul. Jantarová

Smyslem akce, kterou pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ve spolupráci s dermatology, je upozornit na nebezpečí zvyšujícího se výskytu melanomu a na nutnost prevence. Nedílnou součástí této roadshow je doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu. „Lidé si budou moci například změřit množství tukové a svalové tkáně v těle nebo provést samovyšetření prsou a varlat na silikonovém modelu. Rovněž si budou moci nechat odborně poradit, jak se chránit před sluncem,“ doplnila tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Zhoubný melanom je nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. Začíná relativně brzy metastázovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Odhalit nemoc včas je proto velice důležité. Ve stanu ČPZP vyšetří lékaři bezplatně každého zájemce bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny je registrován. Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu se poprvé uskutečnil v roce 2016 a pokaždé se těší velkému zájmu veřejnosti. V rámci této roadshow dosud vyšetřili lékaři celkem 31 886 pacientů v 65 městech a 1 868 občanů odeslali k dalšímu vyšetření. Z toho jen při loňské akci byl podezřelý nález zachycen u 399 pacientů, tedy u více než šesti procent vyšetřených. Další informace najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.

Jaké změny na kůži by vás měly přivést do stanu České průmyslové zdravotní pojišťovny:
Plošné zvětšování - rozpíjení nebo vyvýšení znamének
Změna zabarvení znaménka
Krvácení, svědění, strup, červený okraj
Mají-li na kůži nový útvar, který se dlouho nehojí
Nově objevené, stále se měnící znaménko
Větší množství znamének na kůži

kategorie Z členské základny
zpět