Nelegální obchod roste a ohrožuje globální i evropské trhy, varují OECD a EUIPO

V dubnu 2025 zveřejnily OECD a EUIPO (Úřad EU pro duševní vlastnictví) dvě společné zprávy, které se zaměřují na rizika nelegálního obchodu v rámci Iniciativy Pásu a Stezky a na aktuální vývoj globálního trhu s padělaným zbožím.
Nelegální obchod a Iniciativa Pásu a Stezky
Zpráva Examining Illicit Trade Challenges in the Belt and Road Initiative (BRI) analyzuje zneužitelnost obchodní infrastruktury v rámci čínské globální rozvojové strategie. Zatímco projekty BRI přinášejí řadě zemí značné ekonomické výhody, bez odpovídajících kontrolních mechanismů se zvyšuje riziko využívání těchto tras pro obchod s padělky, pašování a další formy nelegálního obchodu. OECD dokumentuje rostoucí objem padělaného zboží vyváženého nejen z Číny, ale i ze zemí zapojených do této iniciativy.
Mapa globálního trhu s padělky: 467 miliard USD
Druhá zpráva, Mapping Global Trade in Fakes 2025, přináší čtvrtou aktualizaci rozsáhlé kvantitativní analýzy nelegálního obchodu s padělaným zbožím.
Podle údajů z roku 2021 činil globální trh s padělky přibližně 467 miliard USD, což odpovídá 2,3 % celosvětového dovozu. V případě EU dosahovala hodnota padělků až 117 miliard USD (tj. 4,7 % celkového dovozu do EU).
Zpráva upozorňuje na zneužívání slabin v prosazování práv – zejména v oblasti malých zásilek, lokalizované výroby nebo omezené kapacity celních orgánů.
OECD doporučuje posílení spolupráce mezi veřejnými institucemi, držiteli práv a soukromými zprostředkovateli obchodu (např. přepravními firmami a poštovními službami).
Zapojení SP ČR
Svaz průmyslu a dopravy ČR je již od roku 1996 členem BIAC (Business at OECD), oficiální podnikatelské a zaměstnavatelské platformy při OECD. Díky tomuto členství se aktivně zapojujeme do formulace pozic evropského a světového byznysu k aktuálním politickým i ekonomickým tématům – včetně boje proti nelegálnímu obchodu a ochraně práv duševního vlastnictví.
V případě dotazů se můžete obracet na zástupce ředitele sekce vnějších vztahů Mikuláše Nozara na e-mailu mnozar@spcr.cz.