Podnikatelé rozšířili spolupráci v Japonsku a Koreji

Podnikatelé rozšířili spolupráci v Japonsku a Koreji

Celkem tři desítky zástupců firem a univerzit se účastnily úspěšné podnikatelské mise v Japonsku a Jižní Koreji, kam v červnu pod vedením viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové doprovodily vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Podnikatelé a akademici v obou zemích absolvovali řadu byznysových jednání a prohloubili spolupráci především v ICT, kvantových technologiích a dalších oborech a službách s vysokou přidanou hodnotou. Na konci článku si nově s odstupem několika týdnů můžete přečíst jejich ohlasy na úspěšnou cestu. 

bartos mise japonsko 2023 3

Mise do Japonska a Jižní Koreje, která se uskutečnila od 10. do 17. června, měla strategický význam pro český export. Ruská invaze na Ukrajinu a současné vztahy s Čínou omezují přístup podnikatelů na významné trhy,  ovlivňují negativně mezinárodní obchod i možnosti exportérů. Pro firmy je proto nesmírně  důležité, aby vláda podporovala diverzifikaci exportu a otevírání nových trhů, tak jak se pro své exportéry snaží ostatní evropské i mimoevropské země.

bartos mise japonsko 2023 5

„Japonsko a Korea jsou příklady atraktivních trhů, o které se tvrdě bojuje. Proto je velmi důležitá aktivní podpora vlády, například pomocí podnikatelských misí, která pomáhá českým firmám na těchto vysoce konkurenčních trzích uspět. Obě země - Japonsko i Jižní Korea – mají navíc specifickou byznysovou kulturu, kde se obchod neuzavírá online, ale osobně. Je třeba navázat kontakt, vybudovat si vztah a důvěru a jen potom je možné rozvíjet obchodní vztahy. Abychom jako malá země byli schopni uspět, musíme tato specifika vnímat. To samozřejmě přispívá k významu podnikatelských misí,“ vyzdvihuje důležitost uskutečněné cesty do Japonska a Koreje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR, která delegaci podnikatelů a akademiků do obou zemí vedla.

bartos mise japonsko 2023 4

Cesta byla významná i pro příliv investic do České republiky. Návštěva vicepremiéra Bartoše v Japonsku a Jižní Koreji podpoří rozhodování tamních investorů, zda mají investovat v Česku nebo jinde. Oficiální návštěva vrcholného představitele státu je totiž jasným důkazem, že Česku na vztahu s těmito zeměmi záleží. Například Japonsko je už teď po Německu druhým největším investorem v České republice a objem těchto investic se neustále zvyšuje. Česko navíc potřebuje vytvářet strategická partnerství se spolehlivými partnery s vyspělými právními systémy, jakými Japonsko a Korejská republika bezesporu jsou.

Mise prohloubila spolupráci nejen na poli kvantových technologií

V rámci podnikatelské mise absolvovali čeští podnikatelé a akademici řadu důležitých obchodních jednání. Jedním z hlavních bodů programu v Tokiu bylo obchodní fórum, které proběhlo v pondělí 12. 6. ve spolupráci s JETRO (Japan External Trade Organization), významnou japonskou vládní neziskovou agenturou zaměřenou na podporu rozvoje vzájemných obchodních vztahů a investic mezi Japonskem a Českou republikou. Na toto obchodní fórum bylo registrováno téměř 100 japonských obchodních partnerů a šlo tak o jednu z největších byznysových akcí mise v Japonsku, která přinesla zajímavé možnosti pro české podnikatele v otázce možné budoucí spolupráce.

bartos mise japonsko 2023 2

V japonské části mise proběhla také řada seminářů vysvětlující české podnikatelské delegaci byznysová specifika v Japonsku. Například v Tokiu v showroomu Panasonic Center se delegace seznámila s posledními novinkami v oblasti digitalizace a spotřební elektroniky. V Hirošimě, v tamější Hirošimské univerzitě, se pak uskutečnila návštěva Výzkumného centra pro mozek, mysl a vnímání, prohlídka chirurgického robotického systému "hinotori", ale také přednáška o unikátním místním projektu Hiroshima Sandbox propojujícím firmy, akademickou sféru a místní samosprávu pro řešení konkrétních místních potřeb.

Zároveň se ale mise v obou zemích soustředila mimo jiné na kvantové technologie. „V Japonsku na Tokyo University a v Kawasaki Incubation Centru se zástupci českých firem i univerzit seznámili s japonskou kvantovou strategií. Vedle toho také viděli, jak funguje kvantový počítač i inovační centrum  kolem něj, jak probíhá spolupráce mezi firmami, výzkumníky a jak ji podporuje vláda. Čeští vědci a akademici tak navázali kontakty s tamními experty a zároveň získali inspiraci v oblasti, kde se Česká republika opravdu má co učit,“ popisuje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

bartos mise japonsko 2023 1

Právě v oblasti kvantových technologií navázala delegace na předchozí úspěšnou podnikatelskou misi předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. S významnou Univerzitou Yonsei v Jižní Koreji totiž podepsalo České vysoké učení technické memorandum o spolupráci ve  výuce a tvorbě vzdělávacích programů, společných seminářů a konferencí  a také výměně studentů a pedagogů v oblasti kvantových technologií. Tím otevřelo prostor pro mezioborovou spolupráci a českým vysokým školám možnosti rozšíření svých mezinárodních aktivit a získání podpory při budování tuzemských kompetenčních center.

 Ohlasy zúčastněných firem na podnikatelskou misi do Japonska a Jižní Koreje

„Vážíme si práce ministra Bartoše na této misi, jakož i Svazu průmyslu a dopravy ČR. Program a setkání byla na vysoké úrovni a umožnila navázat kontakty pro řadu firem. Jistě z toho vznikne mnoho dobrého. Česká republika není velká počtem obyvatel a o to více potřebuje budovat vztahy, abychom pro naši zemi získali technologie či ideálně se na jejich vývoji podíleli, protože je to pořad stejný trojúhelník - surovinové zdroje, technologie a cena práce. Nebudeme-li mít technologie, budeme mít nízkou cenu práce, neboť suroviny víceméně nemáme. Pan ministr má ve svém portfoliu digitalizaci a řadu dalších klíčových oborů, kde nám nemůže ujet vlak,“ říká Jakub Lichnovský z PRK partners.

„Vládní mise do Japonska a Koreje byla pro oddělení esportu FTVS UK velkým přínosem. Nejen na poli mezinárodní spolupráce, ale i národní. Co se týká obou zemí, velké díky patří panu vicepremiérovi, který nám v Japonsku otevřel dveře a byl výraznou osobností při jednáních se zastupiteli Red Tokyo Tower. Konkrétně tato návštěva byla velmi inspirativní co se týká propojování komerčního světa a akademického světa, o čemž nám referovali studenti a pedagogové z Tokyo Designe University. I díky přátelské atmosféře, která provázela celou misi, jsem mohl probrat a představit vizi a plány našeho oddělení i zástupcům české výpravy, za což velké díky Svazu průmyslu a dopravy. V současné době jsme v čilé komunikaci s DNAI, s KPMG, s GDA a také generálním komisařem EXPO 2025,“ vysvětluje Zděněk Ledvina z ČVUT.

„Velký význam pro příliv investic z tohoto regionu do Česka mají bezesporu podnikatelské mise a delegace. V obou kulturách je důležitý osobní kontakt a velkou roli při obchodních jednáních hraje i záštita vrcholových představitelů státu. Našim japonským a korejským partnerům tím dáváme jasný signál, že si jejich investic vážíme a jsou u nás vítané. Současně oceňuji, že cesta vicepremiéra Ivana Bartoše byla zaměřena zejména na investice s vyšší přidanou hodnotou v oblastech, jako jsou ICT nebo AI, které mají velký potenciál pro další rozvoj naší ekonomiky a jsou důležité pro zvýšení její konkurenceschopnosti v budoucnu. Velmi jsem uvítal příležitost setkat se v Japonsku a Koreji pod záštitou pana vicepremiéra s našimi klienty, ale i dalšími potencionálními investory a diskutovat s nimi o možnostech jejich vstupu na český trh a rozvoji spolupráce s českými firmami," připomíná Viktor Dušek z KPMG Legal s.r.o., advokátní kanceláře.

„Mise byla obchodně velmi pozitivní. Dostali jsme dobře zpracovaný kulturní briefing na obě lokality, zúčastnili se několika přednášek uvádějících nás do obchodního fungování místního trhu a několika byznys networkingů, ze kterých jsme si odnesli spoustu kontaktů. Jako Filuta AI jsme dostali pozvánku od JETRO do Tokya na průzkum místního trhu a navázání spolupráce sponzorované Japonskou vládou, a navazujeme další vztahy s firmou Mitsui, která projevila zájem o naše logistická a optimalizační řešení," prozrazuje Filip Dvořák ze společnosti Filuta AI.

„Během Metaverse Expo 2023 jsme navázali spolupráci například se společností, která umožňuje vytvoření virtuálního e-shopu, kde mohou zákazníci získat naprosto odlišný zážitek během nakupování. Virtuální obchod využívá pokročilé funkce, jako je gamifikace, virtuální vyzkoušení produktu, avatary k zapojení zákazníků nebo generativní nástroje AI, které zvyšují konverzi. Plánujeme toto řešení představit především našim klientům z oblasti módního a kosmetického průmyslu a integrovat do našeho e-commerce omnichannel řešení Retailys,“ dodává Alžběta Hrušková, COO Retailys.

bartos mise japonsko 2023 6

 

Související články

  • Podnikatelské mise

    Úspěšný rok podnikatelských misí

    Obrat v americké politice přinutil státy napříč světem usilovat o co nejrychlejší diverzifikaci mezinárodních vztahů. Ani ČR nezahálí. Tým SP ČR se letos podílel na přípravě celkem 12 podnikatelských misí. 

  • Podnikatelské mise

    Český byznys na cestě do Japonska, doprovází prezidenta Pavla

    Český průmysl se vydal na byznysovou misi do Japonska. Pod vedením viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara doprovází prezidenta republiky Petra Pavla téměř dvacítka českých firem. Cílem je posílení obchodních vazeb, navázání nových partnerství a prezentace českých technologií na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace. 

  • Podnikatelské mise

    Česko vysílá podnikatelskou misi do země vycházejícího slunce

    Ve dnech 28. června až 4. července 2025 se uskuteční podnikatelská mise do Japonska, kterou za Svaz průmyslu (SP ČR) povede člen představenstva Petr Jonák. Delegace doprovodí ministra životního prostředí Petra Hladíka a zaměří se na posílení česko-japonské spolupráce. 

  • Podnikatelské mise

    Podnikatelé vyrážejí do Afriky, doprovází ministry Jurečku a Válka

    Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vedou českou podnikatelsko-zdravotnickou delegaci do Angoly a Zambie, jejíž součástí budou i lékaři v rámci programu MEDEVAC.