Podnikatelé s ministrem průmyslu podpořili český export do Indie

Podpora českých firem, spolupráce v energetice, strojírenství, leteckém, automobilovém nebo těžebním průmyslu. To byla hlavní témata pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely v Indii, při kterém navštívil města Dillí, Mumbaj a Púne. Pro český export jde dlouhodobě o jedno z nejdůležitějších mimoevropských teritorií. Ministra doprovodili čeští podnikatelé v čele s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem.

1. Jednání s ministrem obchodu a průmyslu Piyush Goyal

 „Export je klíčový pro růst české ekonomiky a Indie má pro nás v tomto ohledu velký potenciál. Abychom našim firmám otevřeli dveře k novým příležitostem, zúčastnil jsem se v rámci podnikatelské mise řady jednání s vládními protějšky a zahájil několik business akcí, které rozvíjí spolupráci mezi českými a indickými podnikateli,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: Jen za poslední rok dosáhl náš export rekordní úrovně 25 miliard korun a očekáváme, že letos bude ještě vyšší. Velký potenciál vidím zejména v oblasti energetiky, informačních technologií, dopravy či služeb. Věřím, že i díky novým kontaktům najdou naše firmy nové spolehlivé partnery a na tomto trhu se úspěšně prosadí.“

2. Jednání s ministrem civilního letectví Jyotiraditya Scindia

 V Indii již desítky let působí české firmy, které zde mají své výrobní závody. Český průmysl má na místním trhu vynikající reference, především v automobilovém průmyslu, železničním sektoru, obranném a leteckém průmyslu. Zároveň indické firmy jsou aktivní na českém trhu v oblastech jako ICT, farmaceutický průmysl, textilní průmysl apod.

03 Invest

4. Jednání s ministrem uhlí a dolů Pralhad Joshi

„Vzhledem k růstu indického civilního letectví a přítomnosti českých společností jako ELDIS a PBS v Indii, existuje potenciál pro další spolupráci v dodávkách technologií či modernizaci letišť. Otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Dillí a projekt školení indických pilotů firmou F AIR představují další možnosti spolupráce,“ říká ministr Síkela a dodává: „S výrobními závody Škoda Auto v Indii a novým logistickým centrem v Púne je prostor i pro další rozvoj a expanzi v automobilovém sektoru. Příležitosti pro české společnosti existují také v oblasti chlazení, čerpání a energetiky, jako jsou FANS, Sigma Group, Energo Pro a Doosan Škoda Power, a to jak v Indii, tak i v rámci spolupráce na třetích trzích.“

5. 12. zasedání Česko indické smíšené komise v Dillí

6. Podpis protokolu z 12. zasedání Česko indické smíšené komise v Dillí

 „Indický trh je sice náročný, ale představuje obrovské příležitosti pro naše podnikatele. Letectví, obranný průmysl, energetika, informační technologie a obnovitelné zdroje energie, to jsou všechno oblasti, kde se české firmy můžou uplatnit. O originální, inovativní a vyspělé technologie či systémy mají Indové zájem. Historicky mají navíc české, potažmo československé společnosti v Indii dobré jméno a zvuk,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, který delegaci podnikatelů vedl.

„Velikost indického trhu je spojena s celou řadou příležitostí. Naše advokátní kancelář upevnila vazby s našimi indickými partery a jsme nyní připraveni podpořit nejen indické společnosti působící v České republice, ale také české společnosti při jejich vstupu na indický trh,“ uvedl Jaroslav Brož, advokát a insolvenční správce.

„V obchodních vztazích v Indii je nesmírně důležitý osobní kontakt. Proto jsme rádi, že se nám podařilo nejen posílit naše současné klientské vazby, ale díky organizaci podnikatelských fór jsme navázali nové vztahy s klienty v oblasti základního i aplikovaného výzkumu. Velmi přínosné jsou také spolupráce, které jsme navázali již na cestě mezi českými účastníky mise. Znovu se nám tak potvrdilo, že rychlá a včasná informace o chemickém složení je důležitá ve všech oblastech našeho života,“ uvádí Peter Bartko ze společnosti AtomTrace a.s.

2023 12 3 8 Podnikatelska mise Indie 09

8. Návštěva továrny Škoda Auto v Púne

V průběhu pětidenní cesty ministr Síkela jednal mimo jiné s indickým ministrem obchodu a průmyslu, ministrem civilního letectví, ministrem silniční dopravy a dálnic, ministrem uhlí, dolů a parlamentních záležitostí a také se zástupci významných indických firem. Cesty se zúčastnily české firmy z oblasti strojírenství, informačních technologií, obranného průmyslu nebo petrochemie. V rámci oficiálního programu se v Dillí 5. prosince uskutečnilo také 12. zasedání mezivládní česko-indické smíšené komise, které za MPO předsedal vrchní ředitel ekonomické sekce Petr Doškář spolu s indickým náměstkem ministra obchodu Sunilem Barthwalem. Během zasedání byly projednány aktuální obchodní případy českých firem na indickém trhu a dohodnut plán aktivit na podporu vzájemných vztahů na další období.

2023 12 3 8 Podnikatelska mise Indie 10

Zdroj textu a fotografií: MPO

kategorie Mise
zpět