Od summitu EU-Čína si byznys moc neslibuje

Ekonomické a bezpečnostní rozpory mezi EU a ČLR se zdají být v současné době prakticky nesmiřitelné, přesto byznys vítá, že evropsko-čínský dialog pokračuje a že v pátek 24. července proběhne v Pekingu 25. summit EU-Čína, během kterého budou předsedové Evropské komise a Evropské rady, Ursula von der Leyenová a António Costa, jednat s prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem a předsedou vlády Li Čchiangem.
Pro Evropskou unii je Čína významným obchodním a investičním partnerem a pro evropské firmy je důležitým trhem. Konfederace evropského podnikání BusinessEurope se proto před zahájením summitu obrátila na předsedkyni EK i předsedu ER s žádostí o projednání několika nejvýznamnějších otázek, které zásadním způsobem euro-čínské hospodářské vztahy zatěžují. Podle názoru evropského byznysu by se diskuze v rámci summitu však měla zaměřit především na rozvoj vyrovnanějších a vzájemně přínosných euro-čínských vztahů ve prospěch občanů a firem na obou stranách.
V současném geopolitickém kontextu politiky síly a transakčních vztahů, za pokračující války na evropském kontinentě a během vyčerpávajících jednání o obchodní dohodě mezi EU a USA zvyšuje Čína na EU tlak a požaduje snížit cla na čínská elektroauta. Nedávno zavedla rovněž omezení na vývoz vzácných materiálů, což narušuje dodavatelské řetězce evropských výrobců zejména v obranném sektoru a v automotive.
Konfederace BusinessEurope proto na nejvyšší představitele EU apeluje, aby se při jednání s čínskými protějšky během summitu zasadili o narovnání asymetrií a nastavení rovných podmínek v nevyvážených sektorech. V konkrétní rovině zmiňuje dopis BusinessEurope vedle škodlivosti exportních restrikcí na vzácné materiály také potřebu lépe vybalancovat čínskou výrobu a poptávku, odstranit tamní tržní a regulatorní bariéry, otevřít přístup k veřejným a vládním zakázkám či zlepšit aplikaci ochrany duševního vlastnictví.
Celé znění dopisu BusinessEurope, na jehož přípravě se podílel rovněž SP ČR , naleznete zde.