Otisky certifikátů na blockchainu: Česko je zavádí mezi prvními v EU

Seminář o blockchainu

Český institut pro akreditaci (ČIA) zapisuje jako jeden z prvních národních akreditačních orgánů v EU vydaná osvědčení do blockchainu. Na konferenci „Bezpečný obsah v době generativní AI“, kterou uspořádal Svaz průmyslu společně s ELA Blockchain Services, představil celý projekt náměstek ředitele ČIA Pavel Nosek. 

ČIA vydává od letošního května osvědčení o akreditaci (OA) v digitální podobě. Akreditované subjekty již nedostávají dokument fyzicky vytištěný. V datové schránce jim místo toho přistane soubor pdf opatřený kvalifikovaným elektronickým podpisem a kvalifikovanou pečetí.  Digitální otisk originálního a jediného platného znění, kterému se říká hash, navíc institut ukládá v českém Národním blockchainovém registru (NABRE). 

Pro držitele osvědčení je to revoluční změna. Zápis v blockchainu výrazně zjednoduší a urychlí ověřování pravosti a zároveň citelně omezí možnosti jejich falšování. 

„K falšování osvědčení dochází poměrně často, lidé to prostě zkoušejí. Kvůli ověření námi vydaných dokumentů nás kontaktují instituce z celého světa a není vůbec výjimka, když je na jejich verzi našich osvědčení něco pozměněno,“ poznamenává Pavel Nosek.

Pověst blockchainu zastřelo ve veřejném prostoru jeho brzké spojení s konceptem digitální měny Bitcoin. Blockchain je však samostatná technologie, ve které žádné kryptoměny být nemusí. 

Nakládka zboží na blockchainu

Nejčastěji se popisuje jako digitální účetní kniha, protože v ní kromě obsahu zápisů záleží i na jejich pořadí. Na rozdíl od té obyčejné zde nikdo nemůže nic přepsat ani zfalšovat. Blockchain totiž funguje jednosměrně, přijímá informace a zobrazuje je. Také je v podstatě nezničitelný díky tomu, že existuje na mnoha místech, které se dokáží zastupovat.

„Vedle osvědčení ČIA se dají podobně zapsat do databáze NABRE například certifikáty vydávané Ministerstvem průmyslu a obchodu anebo certifikáty užívané ve zdravotnictví. Od letošního března se připravuje řešení pro pilotní nasazení zapisování povinných revizí elektrických zařízení,“ poznamenává Otto Havle, výkonný ředitel ELA Blockchain Services. 

Do blockchainu se dá zaznamenat i výrobní a dodavatelský řetězec zboží nebo právní informace. Některé české firmy využívají hashe pro videozáznam nakládky zboží, aby měly potvrzení pro to, v jakém počtu a stavu odbavily konkrétní objednávky. K hlasování ho mohou využít například SVJ a jim podobné organizace. 

Co je užitečné vědět

  • Co říká zákon o právu na digitální služby

    Co říká zákon o právu na digitální služby

    Český institut pro akreditace (ČIA) je povinen postupovat v souladu se zákonem č. 12/2020 Sb. o právu na digitální služby a poskytovat v oblasti akreditace digitální služby v plném rozsahu, tedy včetně posledního kroku celého procesu - samotného vydání certifikátu. 

    Příslušné nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.765/2008 pochází z roku 2008. Samotná EU testuje evropský blockchainový projekt EBSI již pátým rokem, zatím však nenaplnil původní očekávání.  

  • Časová platnost se ověřuje zvlášť

    Časová platnost se ověřuje zvlášť

    Záznam na blockchainu garantuje pravost certifikátu, ale nelze z něj zjistit časovou platnost samotného dokumentu. Certifikát může vypršet nebo být například odebrán. To už v blockchainu není. Časovou platnost si uživatelé ověřují zatím na jiném místě webového rozhraní ČIA.

  • Pro průmysl se hodí konsorciální typ

    Pro průmysl se hodí konsorciální typ

    Existují tisíce blockchainů na světě. V první řadě se dělí na kryptoměnovou (finanční operace) a průmyslovou větev (virtuální dvojčata procesů a techniky). 

    Dále rozeznáváme veřejný (anonymní, pro kohokoliv), privátní (vlastník pouští uživatele dovnitř) a konsorciální (uzavřená skupina, která se navzájem zná a stanoví si pravidla) typ blockchainu. Právě konsorciální typ blockchainu v sobě pravděpodobně nese budoucnost průmyslu. 

Související články