Pomoc v povodních: ZAMĚSTNANCI
1) Situace na straně zaměstnavatele: nemožnost poskytnout zaměstnancům dosavadní práci v důsledku povodně (pracoviště bylo zaplaveno, stroje nefungují, domy jsou poničené apod.)
- překážka v práci na straně zaměstnavatele způsobená nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí s náhradou mzdy zaměstnanci ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku (§ 207 písm. b) zákoníku práce). Na základě vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy lze poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy až do výše průměrného výdělku
- další možností je, že zaměstnavatel převede zaměstnance na jinou práci, než byla sjednána na dobu nezbytné potřeby (pozn. jestliže jde převedení na jinou práci z důvodů odvracení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo ke zmírnění jejich nepříznivých důsledků, lze převést zaměstnance i bez jeho souhlasu). Zaměstnanci pak bude náležet mzda za vykonávanou práci.
2) Situace na straně zaměstnance: přehled nejčastějších důvodů, kvůli nimž se zaměstnanec nemůže dostavit do práce:
- zaměstnanec byl evakuován: situace není výslovně řešena právními předpisy, ale zaměstnavatel by měl omluvit nepřítomnost v práci, jde o zásah vyšší moci bez zavinění zaměstnance. Rovněž náhradu mzdy za tuto osobní překážku lze poskytnout, a to až do výše průměrného výdělku na základě vnitřního předpisu nebo KS.
- zaměstnanec se v důsledku nepředvídatelného přerušení provozu na komunikaci, zpoždění hromadných prostředků nedostane do práce: situace je řešena právní úpravou (NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, pod bodem 3). Zaměstnavatel poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy na nezbytně nutnou dobu, nemohl-li zaměstnanec dosáhnout místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem. Na základě vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy lze poskytnout i náhradu mzdy, a to až do výše průměrného výdělku.
- zaměstnanec je v postavení osoby těžce zdravotně postižené a z povětrnostních důvodů mu byla znemožněna cesta do zaměstnání dopravním prostředkem (např. zaměstnanci v chráněných dílnách): situace je řešena právním předpisem (pozn. viz výše NV - bod 4) – zaměstnavatel poskytne pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše 1 den. Na základě vnitřního předpisu nebo kolektivní smlouvy lze rozsah pracovního volna s náhradou mzdy rozšířit.
KONKRÉTNÍ FORMA POMOCI
Vláda schválila pomoc zaměstnavatelům zasažených povodněmi formou částečné kompenzace nákladů na náhrady mzdy zaměstnanců, kteří se v důsledku povodní ocitli v režimu překážky v práci na straně zaměstnavatele.
Program Povodeň 2024 lze využít při:
- Přerušení práce kvůli škodám na majetku
- Výpadku energie či surovin
Více informací, včetně toho, jak postupovat pro získání příspěvku, naleznete zde.
Projdětě si i další formy pomoci pro firmy zasažené povodněmi.