Připomínky SP ČR k Národnímu akčnímu plánu rozvoje flexibility

Žárovky - ilustrační obrázek

NÁVRH MPO

Předkládaný Akční plán rozvoje flexibility (NAP RF) je vypracovaný v rámci plnění Národního plánu obnovy (NPO) ČR a stanovuje priority rozvoje flexibility nefosilních zdrojů a definuje cíl pro flexibilitu nefosilních zdrojů, včetně odezvy strany poptávky a skladování energie, na dalších deset let do roku 2035. 

NAP RF také stanovuje investiční trajektorii k dosažení zjištěného potenciálu, možný způsob financování z veřejných financí a určuje vhodné soukromé zdroje financování pro podporu flexibilních technologií, včetně skladování energie a časového harmonogramu. Návrh rovněž reaguje na novelu energetického zákona, pracovně označovanou jako LEX OZE III, která mj. flexibilitu ukotvuje v českém právním řádu.

STANOVISKO SP ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR upozorňuje na velmi krátkou lhůtu pro mezirezortní připomínkové řízení, které značně omezuje provedení detailní analýzy návrhu. Svaz neshledává žádné opodstatnění pro takto krátkou lhůtu a může návrh označit za neprojednaný se sociálními partnery. SP ČR se nemůže ztotožnit s metodickým ukotvením NAP RF v předpokladech SEK, POK a Progresivním scénáři MAF 2023. 

Svaz uplatnil k těmto předpokladům řadu závažných připomínek, které nebyly adekvátně vypořádány a předpoklady nevedou k odpovídajícímu dozdrojování energetické bilance ČR. Na problémy se zdrojovou přiměřenosti navíc upozorňuje i aktuální analýza ENTSO-E, která předpovídá v roce 2030 v Česku až 20 hodin nedostatku výkonu (hlavně v zimním období). Pro průmysl a jeho procesy je stěžejní zajistit kontinuální přísun velkého množství energie.

Dále by Svaz uvítal informace, jak bude s NAP RF zacházeno z hlediska „governance“, tj. zda budou vytvořeny nějaké pracovní skupiny pro další zpracování jednotlivých opatření. Svaz podporuje governance model, který umožní zapojení všech dotčených účastníků trhu, tj. nejen zástupců infrastruktury, ale i zástupců poskytovatelů flexibility, agregátorů a subjektů zúčtování, ať už ve formě přímé účasti v pracovních skupinách nebo alespoň platformy, v rámci které budou práce na jednotlivých opatřeních průběžně konzultovány.

Celé stanovisko naleznete v sekci Ke stažení. ⇣⇣⇣

 

Související články