Svaz průmyslu zamířil s podnikateli do Severní Makedonie a Albánie

Rozvinout stávající obchodní vztahy nebo navázat nové byznysové kontakty v Severní Makedonii a Albánii se během následujících dvou dní pokusí celkem 15 zástupců českých firem. Delegace tuzemských exportérů pod vedením člena představenstva SP ČR Tomasze Wiatraka doprovází na Balkánský poloostrov ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu.

Albánie i Severní Makedonie patří mezi země, které se v posledních letech neustále rozvíjejí. Pro zahraniční firmy tak nabízejí zajímavé možnosti prosadit se například v oblasti dopravního průmyslu a infrastruktury, energetice, důlním a těžebním průmyslu, zemědělství a technice určené ke zpracování potravin, velká poptávka je také po technologiích tzv. chytrých měst.

„Severní Makedonie i Albánie se v posledních letech staly jedněmi z našich nejvýznamnějších exportních partnerů na západním Balkáně. Jsou nejen zajímavou destinací pro export zboží s vysokou přidanou hodnotou z České republiky, ale i řada českých firem je ochotna do tohoto regionu rozšířit své služby a unikátní know-how,“ vysvětluje Tomasz Wiatrak, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, který delegaci podnikatelů vede.

Celkem 15 zástupců českých firem vyrazilo na Balkánský poloostrov v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely v neděli odpoledne. V pondělí je čeká byznys fórum a jednání s místními podnikateli v severomakedonské Bitole, odpoledne pak prohlídka startupového centra Kasarna Hub v Ochridu. Navečer se delegace exportérů spolu s ministrem přesune do albánské Tirany, kde svůj program zakončí úterním podnikatelským fórem a následnými B2B schůzkami se zdejšími firmami. V obou zemích se exportéři také setkají se starosty a zástupci samospráv, takže potenciální spolupráci můžou navázat i na této úrovni.

SVAZ PRŮMYSLU POMÁHÁ EXPORTÉRŮM UŽ PŘES 30 LET

Podnikatelské mise v doprovodu vysokých představitelů státu organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR již od roku 1993. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 226 podnikatelských misí do více než stovky zemí světa, během kterých pomohl více než 5 200 českých firem a podnikatelů. V letošním roce plánuje Svaz průmyslu vzít exportéry například ještě do Zambie, Kazachstánu a Uzbekistánu, USA nebo Kanady.

kategorie Tiskové zprávy
zpět