Průmysl jako strategický sektor obsadil polovinu žebříčku největších plátců daně

V letošním žebříčku 20 největších plátců daně, který každoročně vydává Finanční správa, si pozorný čtenář musel všimnout, že téměř polovina firem na seznamu je průmyslových. V TOP 5 zaujímají dokonce tři příčky.
Český průmysl‡ má více než čtvrtinový podíl na hrubé přidané hodnotě a zaměstnává bezmála 30 % všech pracovníků.
„Výstupy průmyslu využívá dennodenně každý z nás - od léků, potravin přes dopravní prostředky, počítače, mobily až po elektřinu. Jeho role je důležitá pro dekarbonizaci, digitalizaci, pro nápady a inovace či pro soběstačnost a bezpečnost naší země. Stěžejní roli průmyslu pro českou ekonomiku můžeme pak vidět i na statistických datech. Významně se podílí nejen na HDP, ale také na celkové zaměstnanosti či jako plátce do státního rozpočtu. Podílí se z 35,2 % na výnosech daně z příjmů právnických osob,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.
Průmysl ČR» Má 27,8% podíl na hrubé přidané hodnotě ekonomiky ČR » Zaměstnává 28,9 % českých pracujících » Podílí se 35,2 % na výnosech daně z příjmů právnických osob » Tvoří polovinu žebříčku v top dvacítce největších plátců daně » V top pětce obsadil první tři příčky | Šampioni mezi |
Jedná se o známé společnosti jako je ČEZ, Škoda Auto či Hyundai, ale také například o představitele obranného sektoru nebo konstruktéry high-tech výrobků pro elektrická vozidla. V rámci ocenění byla vyzdvižena nejen samotná výše daně, ale i kultura placení daní, kterou dané firmy reprezentují.
Česko se řadí mezi země s významným podílem průmyslu. Toto odvětví má 27,8 % podíl na hrubé přidané hodnotě v ekonomice a zaměstnává 28,9 % pracujících. I přes pokles hodnoty podílu na HDP v posledních letech lze tedy tuzemsko stále považovat za jeden z nejprůmyslovějších států v Evropě.
Průmysl je ale také významným plátcem do veřejných rozpočtů, čímž se podílí na financování klíčových veřejných služeb jako např. školství, zdravotnictví či dopravní infrastruktura.
‡ Průmysl v tomto článku vychází ze statistické definice průmyslu, pod kterou spadají sektory B-E (těžba a dobývání nerostných surovin, zpracovatelský průmysl, dodávání elektřiny, plynu, páry a klimatického vzduchu, zásobování vodou; činnosti související s odpady a sanacemi). |