Průmysl v květnu rostl počtvrté za sebou

Ilustrační foto

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 2,2 %, samotný zpracovatelský průmysl zvýšil svůj výkon o 1,5 %. Na výsledku se podepsala především loňská nízká srovnávací základna ve výrobě elektřiny a dokončení některých významných zakázek u výroby ostatních dopravních prostředků. Růst ale podpořila i výroba elektrických zařízení nebo pozitivnější výsledky některých energeticky náročných sektorů. Naopak v poklesu pokračovalo odvětví výroby počítačů a elektronických či optických přístrojů či druhý měsíc po sobě klesalo strojírenství.

„Průmysl v květnu zakončil již počtvrté za sebou kladným meziročním růstem, což je pozitivní zpráva. První půlrok nakonec ukazuje – ať již ve výsledcích ekonomiky jako celku (za první čtvrtletí růst HDP 2,4 %) zejména díky vyšší spotřebě domácností, tak i v mírné růstové dynamice průmyslu – že některé dřívější pesimističtější scénáře se prozatím nenaplňují a ekonomika se drží. O silné kondici průmyslu však nelze příliš hovořit. Predikce pro letošní rok byly revidované směrem dolů oproti odhadům před rokem,“ uvádí Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR. 

Průmysl je stále v obtížné situaci a podnikatelské prostředí zůstává nejisté mimo jiného v důsledku měnících se celních bariér. Současné nepříliš příznivé podmínky tak omezují motivaci k potřebným investicím, které by tuzemská ekonomika potřebovala k vyššímu růstu a produktivitě.

Vzrostly i energeticky náročné sektory

Ačkoliv očekávání v průmyslu do dalších měsíců zůstávají rezervovaná, je u řady sektorů, jejichž firmy se donedávna potýkaly s potížemi a prudkým poklesem produkce, patrné zlepšení situace. Naději na pokračování mírného růstu dávají i výsledné hodnoty meziročního růstu nových průmyslových zakázek v květnu (5 %), kdy zejména zakázky v odvětví výroby motorových vozidel za poslední dva měsíce rostly dvouciferným tempem – byly však také zčásti ovlivněny loňskou srovnávací základnou. 

„Růst produkce zaznamenaly po letech poklesu i energeticky náročné sektory jako je výroba základních kovů a hutnictví či výroba nekovových minerálů. V květnu patřil v těchto sektorech růst dokonce mezi nejvyšší, nicméně navazuje na velmi slabou základnu. Pozitivní výsledky zaznamenala například i výroba elektrických zařízení. Ta ale dosahuje pozitivních výsledků delší dobu,“ doplňuje Bohuslav Čížek. 

Naopak s nejistým výhledem se potýká například strojírenství, které přes jarní oživení opět mírně zpomalilo, což může být dáno i pokračujícími nejistotami v zahraničním obchodě, nebo – přes donedávna rekordní výsledky produkce a stále relativně slušné hodnoty zakázek – sektor výroby motorových vozidel, a to ve světle nepříliš příznivého vývoje trhu v EU. Produkce automobilů v ČR stále sice dosahuje slušných čísel, nicméně výsledky za sektor automotive za prvních pět letošních měsíců jsou mírně pod úrovní loňského roku.

Související články