Stanovisko k novele vyhlášky o agrovoltaické výrobně elektřiny

Ilustrační foto

Právní úprava agrovoltaické výrobny elektřiny obsažená v § 8a zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu („ZOZPF“) umožňuje provozování agrovoltaických výroben elektřiny při současném zemědělském obhospodařování pozemku jako dvojí využití zemědělské půdy bez odnětí této zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF). Zařízení sloužící pro ukládání elektřiny z této výrobny se pak povoluje v podobném procesním režimu jako samotná agrovoltaická výrobna. Ani pro něj tedy není vyžadováno odnětí zemědělské půdy ze ZPF.

Bez stanovení podmínek by nebylo možné takový souhlas vydávat. Zařízení pro ukládání elektřiny jsou přitom klíčová pro rozvoj záměrů agrovoltaické výrobny elektřiny, protože umožňují efektivní využívání vyrobené elektřiny, která není vždy okamžitě spotřebována.

Návrh také staví najisto, že povolená kultura musí být na ploše evidována nejpozději v době zahájení realizace záměru agrovoltaické výrobny elektřiny. Za stanovených okolností je připuštěno, že agrovoltaickou výrobnu elektřiny lze umístit i na kultuře úhor, přičemž tyto okolnosti jsou v předkládaném návrhu upřesněny a doplněny.


Stanovisko SP ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) navrhuje doplnit ornou půdu a travní porosty mezi zemědělské kultury využitelné pro agrovoltaiku. Současný návrh upřednostňuje pouze určitou skupinu zemědělců a konkrétně se týká méně jak 3 % potenciálně využitelných ploch z celého zemědělského půdního fondu České republiky. Vertikální agrovoltaika je přitom běžná např. v Německu, Rakousku i severní Francii, proto nelze vycházet pouze z modelů jižní Evropy.

Celé původní stanovisko Svazu průmyslu naleznete v sekci Ke stažení. ⇣⇣⇣

 

Související články