Textilní zušlechťování, barvení a tisk: minulost, současnost a budoucnost
„Textilní zušlechťování, barvení a tisk u nás byl, stále je a (snad) ještě dlouho bude…“ Tak to vidí textiláci, kteří se sešli ve Dvoře Králové nad Labem.
Po půl roce se znovu sešli „příznivci textilu“ na akci pořádané RZ Liberec, CIRI Hradec Králové a Českou technologickou platformou pro textil (ČTPT). Tentokrát se setkání konalo ve Dvoře Králové nad Labem, historickém centru českého textilního tisku.
Tématem setkání bylo „Zušlechťování, barvení a tisk textilií včera, dnes a zítra“, což přilákalo více než 50 účastníků. Program začal exkurzí ve firmě INOTEX spol. s r.o., kde si účastníci mohli prohlédnout laboratoře, akreditovanou zkušebnu, výzkumné pracoviště i vlastní malovýrobu. Měli tak možnost vidět současné technologie zušlechťování textilií.
Poté se v Hotelu Za vodou konala prezentační část programu, kterou moderoval Ing. Miloš Beran, manažer ČTPT a CLUTEX. Společně s Ing. Olgou Chybovou z INOTEX seznámil účastníky s trendy, které se na textilní průmysl v následujících letech chystají. Ing. Beran představil materiál Evropské technologické platformy pro textil nazvaný SRIA – Strategická výzkumná agenda, která definuje směry výzkumu a vývoje v textilním průmyslu, jež budou stěžejní pro naplnění Evropského partnerství pro „textil budoucnosti“ realizovaného v letech 2025 až 2027. Ing. Chybová pak představila konkrétní připravované evropské chemické legislativy, které zásadně ovlivní možnosti zušlechťování textilu v následujícím období.
S prezentací konkrétních nových textilních úprav připravených ve společnosti INOTEX vystoupila Ing. Lenka Martínková. Její prezentace, stejně jako navazující firemní prezentace společností Knitva (reprezentované jejím majitelem Ing. Věchetem), Bartoň-textil (představené generálním ředitelem Ing. Ždímalem) a La Linea (představené jejími majiteli pány Němečkem, Rychlovským a Voňkou), jasně ukázaly, že pro české firmy nejsou směry definované ETP ve výše zmíněném dokumentu ničím neznámým. Naše firmy „zelené“ směry dlouhodobě vnímají, pracují s nimi a ve svých firmách se na zelenou transformaci textilního průmyslu dlouhodobě připravují.
Prezentační blok zakončila Ing. Drašarová z FT TUL představením mezinárodního projektu AEQUALIS4TCLF, zaměřeného na vzdělávání v textilním průmyslu. Modernizace metod a obsahu textilního vzdělávání totiž musí jít ruku v ruce s moderními trendy, které ovlivňují celý textilní průmysl EU.
Setkání textiláků bylo zakončeno návštěvou muzea textilního tisku, které se nachází v prostorách Střední průmyslové školy a Střední odborné školy ve Dvoře Králové nad Labem. Průvodcem velmi zajímavé expozice byl Ing. Josef Jiránek, celoživotní textilák a nyní i textilní historik. Svými detailními znalostmi o historii textilního tisku, starých technikách tisku i pozadí vývoje textilního tisku ve Dvorském regionu uchvátil všechny návštěvníky textilního muzea. Byla to příjemná tečka za celým setkáním příznivců textilního průmyslu ve Dvoře Králové nad Labem.
Již nyní se můžeme těšit na další setkání příznivců textilního průmyslu, které se uskuteční 12. března 2025 v Ústí nad Orlicí, tématem budou SMART TEXTILIE a těšit se můžeme na exkurzi ve Výzkumném ústavu bavlnářském. Ještě předtím se můžeme potkat na konferenci TECHEM-REGIOTEX, která se bude konat 31. října až 1. listopadu 2024 v Hradci Králové.
-
kategorie Svaz v regionech