Západní Yorkshire chystá novou dopravní síť za 60 miliard, do tendrů zve i Čechy

Ilustrační foto

Anglický Leeds a jeho široké okolí se v příštích letech dočká zbrusu nové sítě veřejné hromadné dopravy. Vláda mu přislíbila financování ve výši 2,1 miliardy liber, tedy přibližně 60 miliard korun. První tendry na dodavatele už se blíží a pozvání na oficiální informační seminář k nim získaly i české firmy. 

Železniční průmysl patří mezi tahouny české ekonomiky, kterým doba přeje. V souvislosti s dekarbonizací roste poptávka právě po příměstské a městské železniční dopravě, přičemž budování železniční infrastruktury a kolejové dopravy navíc finančně podporuje Evropská unie. 

České firmy mají v železničním průmyslu celosvětově dobré jméno. Jsou mezi nimi výrobci kolejových vozidel, železniční infrastruktury, dodavatelé komponent, sdělovací a zabezpečovací techniky nebo informačních systémů. Podle informací Asociace podniků železničního průmyslu (ACRI) jde víc než polovina české železniční výroby na export.  

Podrobnosti k tendru a informačnímu online setkání

Západní Yorkshire je jeden z osmi regionů, ve kterých chce britská vláda vybudovat kvalitní spojení mezi velkými městy a jejich menšími sousedy. Tímto krokem má v úmyslu zvýšit ekonomický potenciál oblastí mimo Londýn. Nově vybudovaná síť v okolí Leedsu a Bradfordu by měla obsloužit až 675 tisíc obyvatel. Místní autority si slibují, že zlepší pracovní uplatnění obyvatel a přinese jim nové příležitosti. 

Podle britského deníku Metro je Leeds největší město v západní Evropě, které nemá místní systém veřejné hromadné dopravy. Naposledy tu jezdily tramvaje v 50. letech. Zrušili je v roce 1959, protože lidé rychle přesedali do aut. V sousedním Bradfordu sloužila městská kolejová doprava od roku 1882 do roku 1950, trolejbusy odsud zmizely v roce 1972. 

Jak uvádí bbc.com, varianty podrobného rozvržení nové veřejné hromadné dopravy by měly být hotovy ještě letos. V roce 2026 se o nich povede veřejná diskuze a připomínkování. Stavba by měla začít v roce 2028 a nové tramvaje na nové trati se poprvé projedou někdy v první polovině 30. let. Celkové náklady na projekt se vyšplhají na 2,5 miliardy liber. 

V okamžiku první slavnostní vyjížďky už bude mít záměr návratu tramvajové dopravy do Západního Yorkshiru přes 30 let. Diskutuje se o něm totiž už od roku 2001. V roce 2005 byla stavba zrušena v úvodních fázích kvůli růstu nákladů. Ani pozdější projekt trolejbusové sítě se neuskutečnil. 

Přečtěte si víc: 

Firmy železničního průmyslu jsou stabilními tahouny české ekonomiky

Inside the new £2,500,000,000 Leeds tram system with airport connection

Funding secured for county's £2.1bn tram project

West Yorkshire’s new tram network will unlock progress in jobs, housing and growth

Související články