Rada pro konkurenceschopnost: Zaostřeno na pravidla státní podpory

Ve čtvrtek 26. 9. 2024 se v Bruselu uskuteční zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost část vnitřní trh a průmysl. V nelegislativní části by měly proběhnout dvě rozpravy. První debata bude zaměřena na budoucnost unijní konkurenceschopnosti a problémy, jimž čelí průmysl a podniky na vnitřním trhu, a to v návaznosti na zprávu o budoucnosti konkurenceschopnosti EU Maria Draghiho. Tématem druhé rozpravy by měla být politika veřejné podpory a její příspěvek k dosahování cílů unijní politik.

Na programu jednání bude i bod z iniciativy Německa k problematice e-commerce a prosazování unijních předpisů při postupu proti platformám ze třetích zemí. Dále se očekává zařazení non-paperu o prioritách v oblasti vnitřního trhu, který vznikl ve spolupráci ČR a LU, a dále non-paper DE, DK a PL k better regulation. Očekává rovněž představení obsahu NL non-paperu, jehož je ČR signatářem, k lepší regulaci v době tranzice. Pracovní oběd ministrů bude zaměřen na malé a střední podniky a jejich příležitosti na vnitřním trhu EU.

Podklad k diskusi o pravidla státní pomoci připravilo HU PRES:
V souvislosti s blížícím se ukončení platnosti krizových opatření v oblasti veřejné podpory probíhá debata, zda jsou tato současná rozvolněná pravidla vhodná i ke zvýšení unijní konkurenceschopnosti, nikoli pouze k řešení dočasných krizí.

Podkladový dokument proto vyzývá k posouzení rámce těchto pravidel a identifikaci způsobů, jak je lze zpřehlednit a zjednodušit, aby členským státům pomáhala lépe identifikovat a řešit selhání trhu.

Dokument se dále shrnuje návrhy k revizi veřejné podpory, které navrhli E. Letta ve zprávě o budoucnosti vnitřního trhu a M. Draghi ve zprávě o budoucnosti konkurenceschopnosti EU. E. RLetta ve své zprávě mj. navrhuje realokování prostředků členských států na veřejnou podporu do nových společných unijních programů či se inspirovat americkým zákonem o snižování inflace (IRA), zejména prostřednictvím opatření na snižování daní. Zpráva z pera M. Draghiho doporučuje posílit podporu projektů IPCEI a cílenější veřejnou podporu pro digitální a zelený přechod.

Tradiční poselství evropského byznysu na Mártona Nagyho, předsedu Rady pro konkurenceschopnost a ministra pro národního hospodářství Maďarska

Nadcházející zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost přichází v době, kdy tvůrci politik EU utvářejí agendu konkurenceschopnosti na příštích pět let. Je to naléhavý politický imperativ, jak potvrdily nedávné zprávy Letty a Draghiho.

BusinessEurope souhlasí s analýzou uvedenou ve dvou zprávách. Konkurenceschopnost Evropy je zjevně poškozena a je třeba přijmout naléhavá rozhodnutí, aby se naše hospodářství vrátilo na správnou cestu, jinak EU zmizí z mapy globálních mocností.

Silně podporujeme základní poselství obou zpráv, zejména je potřeba:

  • Obnovená průmyslová strategie na úrovni EU, která by měla být podpořena mnohem důraznějšími a rozhodnějšími opatřeními v oblastech, jako je např. naléhavé zjednodušení práva EU,
  • Snížení nákladů na energie
  • Důsledné provádění pravidel jednotného trhu a jeho další integrace
  • Koordinaci politik mezi členskými státy a silné právní nástroje vycházející ze Smlouvy na cíl konkurenceschopnosti.

BusinessEurope souhlasí s tím, že „náklady na regulaci pro všechny operátory“ je třeba posoudit a snížit, ale abychom takového snížení v praxi dosáhli, musíme stanovit jasný celkový cíl snížit regulační zátěž s konkrétním harmonogramem provádění. Jinak debata o snižování zátěže zůstane jen debatou.

Domníváme se, že cíle týkající se snížení vykazování stanovené jako průřezový úkol pro všechny komisaře v nové Evropské komisi jsou prvním krokem, ale je třeba naléhavě přijmout opatření ke snížení celkové regulační zátěže, což také vyžaduje odpovědnost všech tří zúčastněných institucí EU. v zákonodárství.

Kontrola státní podpory EU hraje v EU po desetiletí klíčovou roli. Byla jedním z klíčových nástrojů k zachování integrity jednotného trhu a zároveň sloužil k podpoře dalších politických cílů jasně definovaných ve smlouvách EU. Jako nedílná součást politik EU musí být státní podpora dobře zacílená a účinná, transparentní, přiměřená, časově omezená a pečlivě monitorovaná, aby se zabránilo narušení hospodářské soutěže a zachovaly se rovné podmínky na jednotném trhu.

Přílohy:

Dopis BusinessEurope

Priority BusinessEurope priority pro pravidla státní pomoci v souvislosti s obnovnou průmyslovou politikou.

Non-paper k vnitřnímu trhu


Vladimíra Drbalová, poradkyně SP ČR pro mezinárodní organizace a EU

kategorie EU infoservis
zpět