Zapojení soukromého sektoru do Global Gateway

Evropská komise spustila nové webové stránky zaměřené na zapojení soukromého sektoru do realizace globální rozvojové strategie Global Gateway. Informace jsou dostupné ve všech jazycích EU.

Kromě obecných informací o strategii Global Gateway jsou zde shrnuty konkrétní varianty zapojení soukromého sektoru do realizace projektů GG. Vedle cesty přes veřejné zakázky a výzvy k podávání návrhů (přes online portály EU Tenders nebo TED) nabízí Komise rovněž možnost vstoupit do již probíhajícího projektu. Na interaktivní mapě stávajících projektů GG ve světě se mohou firmy seznámit s projekty v jednotlivých regionech svého zájmu a posoudit, zda v nich najdou nové příležitosti pro své podnikání.

Vedle toho nabízí Komise také podporu obchodních iniciativ (finanční i nefinanční), která si klade za cíl usnadnit dialog veřejného a soukromého sektoru a být nápomocna při realizaci investičních projektů prostřednictvím technické pomoci, rozvoje dovedností, zlepšení regulačního prostředí a finanční podpory apod.

Pro zájemce o GG pořádá EU rovněž podnikatelská fóra, na kterých nabízí relevantním zájemcům účast zdarma. Podniky se na nich mohou seznámit s novými partnery, představit svůj projekt a zapojit se do dialogu veřejného a soukromého sektoru. Podnikatelská fóra EU jsou pořádána po celém světě, sdružují zúčastněné strany a společnosti EU, místní soukromý sektor a vysoké vládní představitele a usnadňují dialog o prioritních tématech Global Gateway. 

Nejbližší podnikatelské fórum EU se uskuteční 26.-28.11. v Lilongwe ve východoafrickém Malawi na téma zemědělství, energetika a turismus. Zájemci o účast z řad soukromého sektoru se mohou registrovat nejpozději do 20. listopadu.

Nový web EU k zapojení soukromého sektoru do Global Gateway poskytuje rovněž rozcestník informací o přístupu na místní trhy a nabízí pomoc s kontaktováním místních partnerů. Mezinárodní obchodní centrum poskytuje za podpory EU širokou škálu nástrojů pro malé a střední podniky, velké společnosti i obchodní organizace, mezi nimi mj. obchodní mapy, mapy přístupu na trh, mapy vývozního potenciálu apod.

Svaz průmyslu a dopravy ČR tento počin Evropské komise rozhodně vítá. Považujeme nicméně za nezbytné dostupné zdroje informací a financí dále revidovat a v zájmu úspěšné realizace strategie Global Gateway konsolidovat. Evropská unie v této oblasti postupně s dobrými úmysly vytvořila mnoho desítek nástrojů na podporu zapojení soukromého sektoru, ze kterých je ale dnes - z hlediska racionálního podnikatelského chování - těžko proniknutelná pavučina.  Budeme proto, zejména prostřednictvím naší evropské konfederace BusinessEurope, zastoupené v poradní skupině Komise pro GG, usilovat o větší transparentnost a použitelnost všech procesů a nástrojů spojených s Global Gateway.

Olga Rozsívalová
/
kategorie EU infoservis
zpět