Nová podpora investic českých firem na Ukrajině z fondů EU


Svaz průmyslu a dopravy ČR v červnu letošního roku ve svém sídle uspořádal jednání zástupců státní správy, bankovního sektoru a zaměstnavatelů ve věci obnovy a rekonstrukce Ukrajiny v souvislosti s novým nástrojem EU, tzv. Ukraine Facility. Na tomto společném setkání byla projednána nutnost zajištění dostatečných finančních prostředků na spolufinancování projektů z programu Ukraine Facility. Stávající situace se nejevila optimisticky - navrhované prostředky ze strany českého státu by nepokryly ani prvotní identifikované projekty.

Upozorňovali jsme, že se navíc nejedná o okamžitý výdaj pro státní rozpočet, naopak finanční záruky poskytnou firmám potřebnou podporu a jistotu při jejich angažovanosti v projektech na obnovu Ukrajiny. Spolu s dalšími zaměstnavatelskými svazy HK ČR a KZPS jsme k tomu vydali společné prohlášení, které jsme sdíleli s MF ČR, MPO ČR, , MZV ČR, ÚV ČR a zástupci bank.

V této věci pak probíhala další jednání o možné alokaci národních prostředků a zapojení českých firem, včetně dopisu prezidenta Jana Rafaje na předsedu představenstva NRB Tomáše Nidetzkého a intenzivního vyjednávání viceprezidenta Radka Špicara a předsedy Pracovní skupiny pro Ukrajinu Jakuba Weimanna s představiteli státní správy. 

Proto nyní s radostí oznamujeme, že vláda vyslyšela naše volání po konkurenceschopném zapojení českých firem na obnově země poničené ruskou agresí. Národní rozvojová banka (NRB) odeslala v prvním možném termínu žádost o podporu připravovaného záručního programu Ukraine Recovery Guarantee. Předpokládaná alokace programu je 1 miliarda korun z národních zdrojů a díky evropské protizáruce by české firmy mohly dosáhnout až na 4 miliardy korun. Mezi prvotní identifikované projekty patří sektory jako energetika, železniční infrastruktura, stavebnictví, těžba nerostných surovin, atd.

Předmětem zaručovaných úvěrů bude podpora produktivních investic přímo na Ukrajině, zejména v energetice, ale i v dalších strategických sektorech. „Příjemcem zaručeného úvěru tedy budou ukrajinské subjekty. Může se jednat o dceřinky českých firem, místní firmy (spolu)vlastněné českými majiteli, česko-ukrajinské joint ventures, česko-ukrajinská projektová SPV nebo ukrajinské firmy s partnerskou českou firmou,“ přibližuje podstatu programu Vilém Řehák, který v NRB koordinuje jeho přípravu. Vyloučena ale nebude ani podpora veřejných příjemců, u nichž mohou české firmy působit jako dodavatelé. 

Žádost o podporu českého programu odeslala NRB v reakci na Výzvu Evropské komise v rámci Ukraine Investment Framework, která byla vypsána 25. září 2024. Odeslání přihlášky Národní rozvojovou bankou je prvním krokem k získání podpory. Následovat bude schvalovací proces, který se řídí harmonogramem Evropské komise. Pokud bude program schválen, Národní rozvojová banka začne přijímat žádosti ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Jak ale upozorňuje NRB na svém webu, podnikatelům se však doporučuje, aby se Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a konzultovat své projekty již nyní. Krátký materiál k možnému zapojení se do nástroje Ukraine Facility vydalo také MZV, k dispozici je zde

Světová banka vyčíslila škody napáchané Ruskou federací na Ukrajině na bezmála 500 miliard USD a tato částka stále roste. Obnova a rozvoj Ukrajiny jsou zájmem jak vlády, tak soukromého sektoru. Podpora českých firem na obnově a rekonstrukci Ukrajiny je klíčová, ale jak Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě upozorňuje, české firmy k tomu musí srovnatelné podmínky jako konkurence z dalších zemí. Problematiku budeme i nadále sledovat a budeme vás průběžně informovat o jejím dalším vývoji. 

(část textu vychází z tiskové zprávy NRB)

 

 

 

 

 

Mikuláš Nozar
/
kategorie Podpora exportu
zpět