Podnikatelé vyzývají k proaktivní a perspektivní obchodní agendě EU
BusinessEurope ve zveřejněné pozici zdůrazňuje, že EU musí využít nový legislativní cyklus k restartu své obchodní agendy.
Publikované stanovisko je naléhavou výzvou představitelům EU, aby během příštího institucionálního cyklu (2024 - 2029) přijali obchodní agendu, která bude proaktivní, kreativní a zaměřená na budoucnost. EU v posledních letech kladla důraz na svůj defenzivní soubor nástrojů, nyní ale musí vypracovat ambiciózní diverzifikační strategii, která by toto zaměření vyvážila a posílila roli EU v rozvoji udržitelného a digitálního obchodu.
V oblasti obchodních dohod by měla EU usilovat o novou generaci bilaterálních dohod se třetími zeměmi a nabídnout partnerům širokou škálu možností a nástrojů. Mohlo by jít jak o plnohodnotné obchodní dohody, tak o sektorové dohody pro specifická odvětví, partnerství v oblasti digitálních technologií, kritických surovin, regulační spolupráce nebo iniciativy v rámci Global Gateway. EU musí ve svém přístupu zohlednit úroveň rozvoje partnerských zemí a v případě potřeby snížit své ambice, protože přehnané požadavky na partnery ze třetích zemí pro ně mohou být nedosažitelné, a ti pak logicky hledají alternativní možnosti spolupráce s jinými partnery než s EU. Uznání této diverzity je pro EU zásadní pro podporu inkluzivních a účinných obchodních partnerství.
Vztahy s našimi dvěma nejdůležitějšími obchodními partnery - Spojenými státy a Čínou - budou rovněž hrát klíčovou roli při zajišťování budoucí konkurenceschopnosti EU. Pokud jde o transatlantické vztahy, mělo by být dosaženo snížení nákladů na podnikání přes Atlantik, například prostřednictvím dohody o vzájemném uznávání posuzování shody. Pokud jde o Čínu, EU by měla být asertivní a jednotná při ochraně svých hospodářských zájmů. Současně je třeba pokračovat ve spolupráci s Čínou v oblasti zahraniční politiky, obchodu a investic. BE rovněž volá po posílení obchodních vazeb s Velkou Británií a Švýcarskem, modernizaci celní unie s Tureckem a přetrvávající podpoře Ukrajině nezákonně napadené Ruskou federací.
Dále je důležité efektivně využívat obchodně-obranné nástroje, jako jsou antidumpingová opatření, k zajištění spravedlivé konkurence a ochraně evropských průmyslů před nekalými obchodními praktikami. Zároveň je nutné strategicky využívat finanční nástroje, jako je iniciativa Global Gateway, k podpoře globální propojenosti a obchodu, čímž by se prosazovaly evropské zájmy a hodnoty na mezinárodní scéně. Ke Global Gateway BE letos publikovala doporučení dostupná zde.
Z hlediska ekonomické bezpečnosti je potřeba zvolit vyvážený přístup, který podporuje otevřenost obchodu a zároveň zajišťuje hospodářskou bezpečnost a prosperitu EU. Zdůrazňujeme ochranu citlivých odvětví, posílení dodavatelských řetězců a řešení závislostí, zejména v oblasti kritických surovin a digitálních technologií. K ekonomické bezpečnosti BE letos publikovalo samostatné stanovisko, ve kterém vyzývá k převdídatelnému podnikatelskému prostředí a cíleným řešením, při kterých protekcionistické snahy nesmí zastínit otevřenost a partnerství. Více informací zde.
A konečně, EU musí podporovat WTO a pracovat na zajištění její udržitelnosti do budoucna. I přes své problémy zůstává WTO záchrannou sítí pro společnosti, jejichž fungování závisí na obchodním režimu založeném na pravidlech a vymahatelnosti. Evropská komise by i nadále měla aktivně spolupracovat s dalšími klíčovými hráči, aby zajistila dlouhodobou udržitelnost WTO jako klíčového prvku globálního obchodního systému.
Svaz průmyslu a dopravy ČR je členem konfederace evropského podnikání BusinessEurope, která jako zastřešující evropská podnikatelská organizace zastupuje zájmy více než 20 milionů firem ze 36 zemí, včetně nečlenských států EU, jako jsou Norsko, Turecko a další sousední státy.
Obchodní politika EU je vedena na úrovni celé Unie a spadá výhradně do její pravomoci. Díky členství v BusinessEurope má Svaz průmyslu možnost aktivně ovlivňovat směřování vnějších vztahů EU, které se často nejdříve rozvíjejí v oblasti obchodu a následně přecházejí i do dalších oblastí spolupráce. Členské státy EU však hrají klíčovou roli při formování a implementaci této politiky. Proto jsme aktivní i na národní úrovni, kde prosazujeme zájmy českého byznysu, jako je podpora exportu či diverzifikace obchodních vztahů s cílem posílení dodavatelských řetězců a snížení kritických závislostí.
- Celé stanovisko přehledně členěné do jednotlivých kapitol obsahujících konkrétní doporučení naleznete zde.
- Mikuláš Nozar
- /
-
kategorie Obchodní politika