Stanovisko k návrhu středočeského kraje ke stavebnímu zákonu

Návrh Středočeského kraje

Dnem 1. července 2024 nabyl plné účinnosti stavební zákon. V současné době se jeví jako významný problém rozvoj území obcí ve smyslu nedostatečnosti veřejné infrastruktury, a to jak dopravní, tak i technické infrastruktury a občanského vybavení. V územně plánovací dokumentaci jsou sice navrhovány plochy pro jejich vybudování, kamenem úrazu je však nedostatek finančních prostředků na rozvoj území obcí.

Vymezení či nevymezení zastavitelné plochy v územně plánovací dokumentaci obcí má zásadní vliv na ceny pozemků v tomto území. Současná právní úprava na tuto situaci v zásadě žádným způsobem nereaguje, tedy neumožňuje využít vysoký potenciál změny cen pozemků v důsledku změn v územně plánovací dokumentaci a vedle nevyužitého potenciálu tím navíc ponechává prostor pro spekulativní jednání a právní nejistotu. Současně zůstává nenaplněna možnost, jak získat finanční prostředky na rozvoj obcí, vyřešit tím nedostatečnost veřejné infrastruktury, a to jak dopravní, tak i technické infrastruktury a občanského vybavení.

Hlavním principem je zavedení možnosti upravit obecně závaznou vyhláškou pravidla pro stanovení přiměřeného odvodu za zvýšení nebo snížení hodnoty pozemku při pořizování územně plánovací dokumentace (dále jen „odvod“) za účelem rozvoje území obcí a hlavního města Prahy.

Stanovisko SP ČR

SP ČR doporučuje vládě přijmout k návrhu Středočeského kraje na změnu stavebního zákona nesouhlasné stanovisko. Předložený návrh není jednoznačný. Přestože návrh obecně definuje, co je odvod a jakým předpisem se stanoví pravidla pro stanovení přiměřeného odvodu (obecně závaznou vyhláškou), nijak neadresuje povinnost odvodu. Toto přitom nelze dovozovat z obecného vymezení pojmu „odvod“. Celý koncept návrhu je třeba zasadit do ekonomického rámce všech nástrojů územního plánování a financování činnosti obcí.

Celé stanovisko zde.

kategorie Stanoviska SP ČR
zpět