Komentář SP ČR: Průmysl v listopadu poklesl

Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %, samotný zpracovatelský průmysl poklesl o 2 %. Kondice celého sektoru není příliš příznivá, o čemž svědčí celkové snížení produkce za loňský leden až listopad. Většina sledovaných odvětví se potýká se snížením výkonu již více než rok a s negativními výsledky se potýká např. i strojírenství, jež bylo donedávna v kladných číslech. Mírný růst automotive a některých navazujících oborů nedokázal kompenzovat převažující klesající trend.

„Velká část odvětví, zejména energeticky náročné sektory, jako například sklářství, chemický průmysl či hutnictví, se potýkala v loňském roce s celkovým poklesem produkce a ani výsledky za prosinec dosavadní trend nedokáží zvrátit. Nepříznivou situaci dokládá také Index nákupních manažerů, který k závěru roku poukazoval na omezení výroby, nákupní aktivity a nízkou důvěru jako součást trendu trvající již od předloňského června. Příliš optimistický tedy není ani výhled na letošní rok, minimálně na první měsíce, kdy firmy zůstávají opatrné například v očekávání zakázek a výroby či se obávají zvýšení poplatků za regulované složky ceny elektřiny či nejistoty ohledně vývoje na zahraničních trzích, včetně tlaku na dekarbonizaci,“ komentuje výsledky Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom SP ČR.

Následující měsíce budou pro české firmy složité, neboť s propadem zakázek a výrobní aktivity se potýkají také naši hlavní obchodní partneři v eurozóně. Zejména se jedná o situaci v německém průmyslu, kde se objem výroby od roku 2015 snížil o přibližně pět procent a výsledky energeticky náročných odvětví se za stejnou dobu propadly až o pětinu v důsledku války na Ukrajině a zdražení energie.

kategorie Z hospodářské politiky
zpět