Evropská rada o Ukrajině, Blízkém východě a o konkurenceschopnosti

16. října proběhne v Bruselu summit Evropské unie s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu. Ve dnech 17. a 18. října 2024 se uskuteční řádné zasedání Evropské rady a eurosummitu.
Summit Evropské unie s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu. Summit EU-GCC by měl proběhnout jako vyvrcholení více než dvouletého úsilí o posílení strategické vazby mezi oběma bloky států. Výstupem jednání by mělo být společné prohlášení EU-GCC.

Evropská rada 17. – 18. 10. 2024

Ukrajina: Mezi tématy bylo využití imobilizovaných ruských aktiv – půjčka G7.
Finanční podpora UA po roce 2024 bude vyžadovat dodatečné prostředky, neboť původní odhad MMF počítal s ukončením bojů v roce 2024. To je málo pravděpodobné. Jen pro rok 2025 je celková finanční potřeba odhadována ve výši 40 mld. USD.
Dále se zvažuje přijetí minimalistického balíčku, resp. „nebalíčku“ ještě během HU PRES. Hlavní očekávání jsou však od standardního 15. sankčního balíčku (individuální i sektorové sankce) v průběhu PL PRES v únoru 2025 k třetímu výročí začátku plnohodnotné války.

Blízký východ a nová iniciativa pro Palestinu
EK uvažuje za určitých podmínek o samostatné facilitě pro Palestinskou národní správu, jako je víceleté financování formou grantů. Budoucí Komisařka pro Středomoří D. Šuicu má za úkol vypracovat Víceletý program podpory Palestinské národní správy spojený s reformami a Plánem na rekonstrukci Gazy a přípravou komplexní Strategií EU pro Blízký východ.

Konkurenceschopnost
Hlavním tématem byla zpráva Enrica Letty o budoucnosti vnitřního trhu a zpráva Maria Draghiho o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti. Na neformálním jednání ER v Budapešti dne 8. listopadu 2024 by měli lídři ČS přijmout tzv. Budapešťskou deklaraci k Nové evropské dohodě pro konkurenceschopnost.

Poselství BusinessEurope Evropské radě:

Příštích 18 měsíců bude rozhodujících pro zlepšení konkurenceschopnosti
Evropská rada zhodnotí pokrok ve zvyšování konkurenceschopnosti EU a projedná cestu vpřed při plnění strategické agendy na období 2024–2029 ve světle zpráv Letty a Draghiho. Obě zprávy vyvolávají alarmující signály o klesající konkurenceschopnosti Evropy. Zdůrazňují obrovské investice, jak soukromé, tak veřejné, aby bylo možné znovu získat konkurenceschopnost a dosáhnout strategických cílů Evropy.
Podle BusinessEurope vyžaduje splnění těchto obrovských investičních potřeb především zvýšení atraktivity EU jako místa pro soukromé investice. Bude nutné přijmout opatření na úrovni EU, ale svůj díl budou muset splnit i členské státy. Veřejné investice hrají roli u veřejných statků a při podpoře soukromých investic s přihlédnutím k udržitelnosti veřejných financí. Zvýšení produktivity je proto klíčem ke zvýšení vyhlídek růstu a vytvoření zdravého fiskálního prostoru pro manévrování.
BusinessEurope ve svém poselství definuje konkrétní opatření, měla rychle být přijata na úrovni EU zejména v těchto oblastech: ceny energií, snížení regulace o 25%, ambiciosní strategie jednotného trhu, digitalizace a inovace, obchod a sociální politika.

Příloha: poselství BusinessEurope Evropské Radě




Související články