Evropské firmy chtějí silnější transatlantické partnerství bez cel a bariér

Svaz průmyslu a dopravy ČR se podílel na formulaci pozičního dokumentu konfederace evropského podnikání BusinessEurope, který se zaměřuje na pozitivní budoucnost transatlantických vztahů. Dokument přichází v době, kdy obě strany přistoupily k dočasnému 90dennímu pozastavení reciprocitních cel. Vzniká tak prostor pro deeskalaci napětí a nový impuls ve vzájemných vztazích.
EU a USA jsou klíčovými partnery
EU a USA jsou dlouhodobě největšími obchodními a investičními partnery. V poslední době však tuto spolupráci ohrožují rostoucí obchodní spory, celní opatření a rozdíly v regulacích, což přináší firmám vyšší náklady a narušuje dodavatelské řetězce. Podle evropského byznysu je nezbytné jednat a zajistit stabilní a předvídatelné podnikatelské prostředí.
Evropské podnikatelské organizace proto navrhují řadu konkrétních kroků:
- Zabránit další eskalaci cel a usilovat o jejich snižování;
- Odstranit zbývající překážky v obchodu, včetně necelních – např. technických norem, rozdílných pravidel v oblasti služeb či investic;
- Trvale vyřešit existující spory a předejít novým prostřednictvím systematického dialogu;
- Založit stálou platformu pro transatlantický dialog, která by řešila spory, koordinovala přístup ke globálním výzvám (např. netržní praktiky třetích zemí) a podporovala společné hospodářské zájmy;
- Zaměřit se na budoucnost: spolupráci v oblasti technologií, udržitelných řešení, standardizace nebo bezpečnosti dodavatelských řetězců.
V pozičním dokumentu BusinessEurope zdůrazňuje, že úspěšné transatlantické partnerství má přímý dopad na růst a konkurenceschopnost evropských firem. EU a USA by proto měly být spojenci a partnery, nikoli soupeři.
Návštěva BusinessEurope ve Washingtonu
Při příležitosti publikace dokumentu delegace BusinessEurope vedená prezidentem Fredrikem Perssonem a generálním ředitelem Markusem J. Beyrerem tento týden navštívila Washington, D.C., aby o zájmech evropských podniků jednala s americkou administrativou, Kongresem, podnikatelskými organizacemi, firmami a dalšími klíčovými partnery.
Prezident BusinessEurope Fredrik Persson k tomu uvedl: „S ročním objemem obchodu ve výši 1,6 bilionu eur (1,8 bilionu dolarů) a více než 5,3 bilionu eur (přibližně 6 bilionů dolarů) vzájemných investic zůstává vztah mezi EU a USA největším a nejhlouběji integrovaným hospodářským partnerstvím na světě. Avšak eskalující obchodní spory v posledních měsících ohrožují tento klíčový vztah.“
Svaz průmyslu a dopravy ČR se pravidelně účastní jednání s českou vládou a dalšími příslušnými orgány, stejně tak i v Bruselu, ve věci formování konstruktivní evropské obchodní politiky směrem k USA. Oceňujeme úzkou koordinaci české vlády při hledání konstruktivního řešení vzniklých sporů. O vývoji tarifních opatření také pravidelně informujeme na našem webu.
Celý poziční dokument BusinessEurope je k dispozici ke stažení zde.
V případě dalších podnětů můžete kontaktovat ředitele sekce mezinárodních vztahů Lukáše Martina: lmartin@spcr.cz.