PŘEHLEDNĚ: Jaká jsou aktuální protiepidemická opatření

Kvůli prudkému nárustu nakažených koronavirem zpřísnilo Ministerstvo zdravotnictví ČR restrikce v oblasti testování obyvatel, testování zaměstnanců, návštěvy služeb, konání hromadných akcí aj.

Pro snadnější orientaci přinášíme aktuální přehled platných mimořádných opatření k datu 26.11.2021

Aktuální platná Mimořádná opatření:

Vláda ČR ve čtvrtek 25. 11. vyhlásila kvůli zhoršující se epidemické situaci nouzový stav. Nouzový stav je vyhlášený na dobu 30 dnů od 00.00 hodin dne 26. listopadu. Usnesení v celém znění k nahlédnutí ZDE.

Po dobu nouzového stavu dochází k omezení hromadných akcí, činnosti maloobchodu a služeb.

  • Restaurace, bary, hudební a taneční kluby a podobné podniky budou zavřené v čase od 22:00 do 4:59 hod.
  • Na sportovních utkáních, kulturních představeních a vzdělávacích akcích může být maximálně 1000 účastníků splňujících podmínku ON.
  • Maximální počet lidí na různých spolkových a společenských akcích, oslavách a podobně pouze 100 osob splňujících podmínku ON.
  • Shromažďování osob podle zákona č. 84/1990Sb.,
  • Mimo vnitřní prostory staveb po skupinkách max. o 20 účastnících s rozestupy mezi skupinkami 2 metry.
  • Ve vnitřních prostorech stavby, s výjimkou osob ze společné domácnosti, rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do vnitřního prostoru si dezinfikují ruce.
  • Zákaz pití alkoholu na veřejnosti.
  • Zákaz konzumace potravin v obchodních centrech.

Usnesení v celém znění k nahlédnutí ZDE.

Použití ochrany dýchacích cest:

Mimořádné opatření s účinností od 01.11.2021 nařizuje nosit ochranný prostředek dýchacích cest s účinností alespoň 94 % ve všech vnitřních prostorech staveb, s několika výjimkami.

MO v celém znění najdete k nahlédnutí ZDE.

Změna MO 15.11.2021 k nahlédnutí ZDE.

S účinností od 22.11.2021

Dobrovolné testování obyvatel ČR:

Ze zdravotního pojištění jsou PCR testy propláceny osobám mladším 18 let, osobám, které nejsou očkované ze zdravotních důvodů a rozočkovaným osobám pětkrát za měsíc a plně očkovaným osobám dvakrát za měsíc.

MO v celém znění k nahlédnutí ZDE.

 Testování zaměstnanců:   

Zaměstnanci se musí testovat 1x za 7 dní antigenními testy (samotesty) a první kolo proběhne nejpozději do 29.11.2021. Z této povinnosti existují výjimky.

MO v celém znění k nahlédnutí ZDE.

Změna MO k 23.11.2021 k nahlédnutí ZDE.

Podmínky vstupu do provozoven služeb, sportovišť, kulturních akcí aj. pravidlo ON:

Pro umožnění vstupu k využití služeb je nutné mít 14 dnů po druhé dávce očkování (nebo dávce Janssenu), doložit prodělání onemocnění před max.180 dny. Pro několik výjimek lze pro vstup využít negativní výsledek PCR testu ne starší 72 hod.

Omezení konání hromadných akcí (netýká se kulturních a sportovních akcí):

Všech organizovaných akcí, soukromých či veřejných, se může zúčastnit max.1000 osob uvnitř nebo 2000 osob venku. Dodržována musí být hygienická opatření. Pokud se nejedná o výjimku dle MO a není splněno pravidlo ON, smí být přítomno maximálně 20 osob. Omezuje se také právo pokojně se shromažďovat, a to ve skupinkách max. 20 lidech a po splnění dalších pravidel.

MO v celém znění k nahlédnutí ZDE.

kategorie Právní infoservis
zpět