Exportéři hledají v Zambii nové podnikatelské příležitosti

Do cenné těžební oblasti Copperbeltu v Zambii v pondělí zamířila podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR. Rozvinout obchodní kontakty v těžebním průmyslu, energetice nebo třeba v oblasti obnovitelných zdrojů se pokusí zástupci desítky českých firem a institucí. Exportéři pod vedením člena představenstva SP ČR Luboše Pavlase do Zambie doprovodili předsedu Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila.

Zambie patří mezi nejméně rozvinuté státy Afriky, do budoucna má ale velký potenciál díky přírodnímu a nerostnému bohatství. Konkrétně v těžební oblasti Copperbeltu, kam míří i podnikatelská delegace SP ČR, jsou hlášena nová naleziště kritických surovin, jako je vysoce kvalitní měď, kobalt nebo nikl. Zambie proto chce rozšířit organizovanou důlní těžbu a v oblasti plánuje velkou modernizaci a výstavbu zcela nového dopravního koridoru, což nabízí řadu příležitostí i pro české firmy.

„Zambie je země politicky i ekonomicky stabilní, se strategickou polohou a zdroji nerostného bohatství, která se snaží růst skrze udržitelnost, obnovitelné zdroje a ochranu přírody. Investiční příležitosti se nabízejí zejména v oblasti těžebního a zpracovatelského průmyslu, infrastruktury, technologií a cirkulární ekonomiky,“ vysvětluje Luboš Pavlas, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, který delegaci podnikatelů vede. Jeho slova potvrzují i samotní účastníci mise.

„Podnikatelská mise do Zambie nám otevírá nové obchodní možnosti v této zemi, která je bohatá na nerostné suroviny. Rozšíření do Zambie je pro nás jedinečnou příležitostí k posílení prodeje a dodávek našich elektronických rozbušek E*STAR do místních těžebních dolů. Získání nových zákazníků a propagace naší nové pobočky v Zambii jsou pro nás klíčovým krokem k dalšímu rozvoji a růstu firmy,“ uvedl Pavel Hrbáč, obchodní ředitel světového výrobce průmyslových rozbušek Austin Detonator.

MISE POSÍLÍ SPOLUPRÁCI ČESKA SE STÁTY SUBSAHARSKÉ AFRIKY

Subsaharskou Afriku, do níž Zambie spadá, český export dlouhou dobu spíše opomíjel. V posledních letech se to ale začíná měnit. Svaz průmyslu a dopravy ČR totiž firmy i zástupce státu opakovaně upozorňuje, že právě tato oblast může českým exportérům přinést velké příležitosti. Už vloni proto zamířila do Zambie a Angoly podnikatelská mise SP ČR v doprovodu ministra zahraničí. Hned čtveřici subsaharských zemí pak exportéři navštívili na konci roku spolu s premiérem Petrem Fialou. Aktuální cesta podnikatelů s předsedou Senátu do Zambie má na předchozí úspěšné mise navázat.

„Cílem naší delegace je podpořit v Zambii fungující a připravované české charitativní a rozvojové projekty, setkat se s předsedkyní Národního shromáždění Zambijské republiky Nelly Butete Kashumba Mutti a projednat možnosti spolupráce na parlamentní úrovni zejména se zaměřením na posílení vzájemného obchodu a investic. Chceme také využít tuto návštěvu pro podporu podnikatelské delegace na Obchodním fóru EU-Zambie. Připomenout jméno českého cestovatele Emila Holuba, který seznamoval obyvatele Česka s národy v povodí řeky Zambezi už v 19. století, a tak připomenout, že Zambie je jedním z našich nejvýznamnějších partnerů v jihoafrickém regionu, se kterým nás pojí dlouholeté přátelské vztahy. Dění ve světě nám v plné síle ukazuje, jak je důležité spolupracovat a vyvarovat se závislosti na několika málo obchodních partnerech. Jsem přesvědčen, že tato cesta k posílení další spolupráce přispěje,“ říká Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR.

Představitelé desítky českých firem a institucí během čtyřdenní mise mj. navštíví podzemní důl ve městě Kitwe, kde je čeká i zmiňované dvoudenní byznys fórum mezi EU a Zambií. Na něm budou mít exportéři k dispozici český stánek, kde můžou představit své produkty a služby a vést případná obchodní jednání s místními partnery.

SVAZ PRŮMYSLU POMÁHÁ EXPORTÉRŮM UŽ PŘES 30 LET

Podnikatelské mise v doprovodu vysokých představitelů státu organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR již od roku 1993. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 227 podnikatelských misí do více než stovky zemí světa, během kterých pomohl více než 5 200 českých firem a podnikatelů. V letošním roce plánuje Svaz průmyslu vzít exportéry například ještě do Litvy, USA nebo Kanady.

kategorie Tiskové zprávy
zpět