Firmy a prezident ČR vyrážejí na misi do Austrálie
Podnikatelská delegace, složená ze zástupců českých firem z různých segmentů, doprovodí prezidenta České republiky Petra Pavla na jeho oficiální čtrnáctidenní cestě do Austrálie a na Nový Zéland. Delegaci povede Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Mise začíná v pátek 22. listopadu a zaměří se na podporu českého exportu, navázání nových obchodních kontaktů a prohloubení spolupráce s místními partnery v asijsko-pacifickém regionu.
Zástupci českých firem během cesty navštíví Sydney, Canberru a Adelaide v Austrálii, Auckland a Wellington na Novém Zélandu. Austrálie je 13. největší ekonomika světa, v žebříčku českého exportu jí v roce 2023 patřilo 38. místo s objemem 13,38 miliard Kč.
"Křehké mezinárodní prostředí ukazuje, že užší spolupráce s demokraciemi po celém světě na politické, obchodní, vědecké a mezilidské úrovni není možnost, ale nezbytnost. Posilování vzájemných vztahů s Austrálií a Novým Zélandem, včetně těch obchodních, proto považuji za nesmírně důležité. Naše bezpečnost a prosperita nejsou samozřejmostí," uvedl prezident republiky Petr Pavel.
Cíle mise
Cílem mise je podpora českého exportu, navázání nových obchodních kontaktů a prohloubení spolupráce s partnery na trzích Austrálie a Nového Zélandu. Prioritními sektory jsou letectví, kosmický průmysl, kybernetická bezpečnost, technologie, výzkum a inovace.
“Podnikatelská mise podtrhuje náš závazek podporovat mezinárodní spolupráci, budovat strategická partnerství a hledat nové obchodní cesty v asijsko-pacifickém regionu. Jsme přesvědčeni, že tato cesta významně přispěje k posílení ekonomických vazeb mezi Českou republikou, Austrálií a Novým Zélandem. Zapojením se do produktivního dialogu a spolupráce se snažíme otevřít nové cesty pro investice, obchod a spolupráci, které budou přínosem pro všechny zúčastněné,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci vede.
Na programu je australsko-české business fórum, B2B/B2G networking či neformální setkání se zástupci českých firem působících v Austrálii, návštěva několika univerzit a významných institucí zaměřených na výzkum kosmických aktivit, kybernetickou bezpečnost, nanotechnologie či lasery. Součástí mise je i novozélandsko-český podnikatelský seminář a další doprovodné aktivity v navštívených lokalitách, které prohloubí již existující vztahy a umožní navázání kontaktů s místním podnikatelským prostředím.
Vybrané firmy a jejich projekty
Navazovat obchodní příležitosti v Austrálii nebo rozšířit stávající partnerství se chystá celá řada českých firem, mezi nimi například Petr Belatka, CEO společnosti TAKTIK, která se stará o kritickou infrastrukturu zákazníků, ale i o běžné dodávky a služby IT technologií. „Možnost zúčastnit se této podnikatelské mise je pro TAKTIK i pro mne osobně velkým přínosem. Mise nám umožní získat nové informace, zkušenosti a kontakty, které budou přínosem nejen pro nás, ale hlavně pro naše zákazníky. Navíc v Austrálii již máme obchodní partnery a tímto naši spolupráci ještě více prohloubíme.“
Inovační firma Advanced Materials - JTJ chce představit technologie využívající energii slunce – fotokatalýzu a ukládání energie. "Ve výzkumném centru australského gigantu BHP-Billiton jsem začínal svoji profesionální kariéru. Dostatek slunce na celém kontinentu je ideální pro využití samočistícího fotokatalytického efektu na budovách, který zároveň nabízí možnost ochlazení budov vlivem odrazu světla zpět do vesmíru. Nezanedbatelný je i efekt odstraňování emisí, např. oxidů dusíku nebo ozonu, v některých městských aglomeracích. Australské slunce v kombinaci se soláry je ideální pro ukládání energie do bezpečných lithiových baterií HE3DA vyvinutých naší firmou", říká Jan Procházka, ředitel firmy.
Strojírenský zkušební ústav chce účastí na této zahraniční cestě podpořit svůj záměr otevřít nový region. „Více než 60 % našeho celkového obratu tvoří odborné služby poskytované zahraničním společnostem. Tento pozitivní trend potvrzuje i skutečnost, že jen v uplynulém roce jsme vydali certifikáty do 43 zemí světa. V rámci této obchodní mise máme zájem o otevření nového regionu, vytipování možných zákazníků a hledání vhodného zastoupení SZÚ v Austrálii a na Novém Zélandu,“ uvedl Tomáš Hruška, generální ředitel Strojírenského zkušebního ústavu.
Posílit obchodní vztahy, které v Austrálii a na Novém Zélandu již má, chce společnost ERA. "Na opačné polokouli naše firma není nováčkem, obchodní spolupráce trvá již od roku 2007. ERA systémy pro monitorování letového provozu využívají tři nejvýznamnější novozélandská letiště: Auckland, Christchurch a především Queenstown, pro jehož hornaté okolí je flexibilní a odolná technologie od ERA nejlepším řešením. Systém, který brání kolizi letadel se servisními automobily na letištní ploše, funguje na letišti v australském Brisbane a ERA jej chce nabídnout i dalším letištím,“ uvedl Jakub Nosek, obchodní manažer ERA.
Účastníci podnikatelské mise, kterou do Austrálie vede prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj:
- Advanced Materials-JTJ s.r.o.
- Aveo Engineering Group, s.r.o.
- EMP s.r.o. Slavkov u Brna
- ERA a.s.
- Excalibur International a.s.
- GROUNDCOM.space
- Somati system s.r.o.
- SpaceLab EU, SE
- StemCon, a.s.
- Strojírenský zkušební ústav, s.p.
- TAKTIK, a.s.
- The Extreme Light Infrastructure ERIC
- Xair s.r.o.
- AgroEcoPower Pty Ltd / ATX Dyno
- BIONA - AUS / NZ Pacific Bio Lubricants
- Optokon
-
kategorie Tiskové zprávy